Prima pagină » Știri » Centrul pentru Jurnalism Independent, despre decizia CCR în privința insultei și a calomniei: Un semnal politic foarte prost

Centrul pentru Jurnalism Independent, despre decizia CCR în privința insultei și a calomniei: Un semnal politic foarte prost

Centrul pentru Jurnalism Independent, despre decizia CCR în privința insultei și a calomniei: Un semnal politic foarte prost
Ioana Avădani despre decizia CCR în privința insultei și calomniei: A dat un semnal politic foarte prost

Ioana Avădani, directorul executiv al Centrului pentru Jurnalism Independent, consideră că decizia Curții Constituționale potrivit căreia insulta și calomnia ar putea redeveni fapte penale nu face decât să întoarcă România în situația din urmă cu câțiva ani.

„Curtea Constituțională și-a ieșit din rol și a atacat o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție, ceea ce nu era în atribuțiile ei. CCR este mai mult un organism politic, decât unul juridic, are încărcătură politică pentru că cei nouă judecători de acolo sunt numiți politic, trei de către Preșidenție, trei de către Senat, trei de Camera Deputaților”, a spus Ioana Avădani, pentru gândul.

De aceea, subliniază jurnalista,  această decizie nu face decât să dea un semnal politic foarte prost.

„Unul dintre efectele statului de drept este predictibilitatea. Hotărârea ÎCCJ arată că CCR tocmai asta făcea: ne lămurea că insulta și calomnia rămân în codul civil. În momentul de față, avem o situație mai neclară decât cea cea dinaintea pronunțării Curții Constituționale, care afectează de fapt predictibilitatea. Iar nu știm dacă suntem în penal sau nu cu insulta și calomnia”, a mai spus Ioana Avădani.

Directoarea CJI mai spune că ne întoarcem în perioada 2004 -2005, când Curtea Europeană a Drepturilor Omului a avut numeroase intervenții cu privire la procesele de calomnie din România,  când aceste instrumente erau folosite pentru inscriminarea jurnaliștilor.

„Așteptăm să intre în vigoare noul Cod Penal, în februarie 2014, cod care este construit clar fără insultă și calomnie. Altă variantă este că, dacă tot umblăm la Constituție, să stipulăm prin actul fundamental că insulta și calomnia sunt spețe civile”, a conchis Ioana Avădani.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comisia Europeană a adoptat un plan pentru contracararea amenințărilor cu drone
Digi24
Misterul crimelor din Bulgaria: trei bărbați găsiți morți nu mâncaseră de câteva zile, arată autopsiile. Pe ce piste merg anchetatorii
Cancan.ro
Asta ar fi fost scăparea soților Sorin și Diana Iacob din accidentul produs în Iași? Tatăl lui rupe tăcerea: 'Nu înțeleg de ce a plecat cu
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Umilințele trăite de doi tineri români declarați criminali în Rusia. „Au dezbrăcat-o pe soția mea în chiloți și sutien”
Mediafax
Britney Spears și-a vândut drepturile asupra catalogului muzical
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Avertismentul Rusiei. Moscova spune pentru prima dată ce ar putea face dacă „Groenlanda creează capacități militare”
Cancan.ro
După concedierea lui Cătălin Măruță de la Pro TV, Ioana Ginghină aruncă bomba: 'Nu mai scap de Ciucu'
Ce se întâmplă doctore
Cine este Oase de la Power Couple? CRBL a povestit cum a fost „trădat“ de acesta după ce au câştigat „Asia Express“
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
De ce au ajuns hoții italieni să urmărească Dacia Duster! Cazul concret din Roma
Descopera.ro
Misterul apei de pe Marte: Ce au descoperit oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Primatele bonobo ne arată când a evoluat imaginația