Prima pagină » Știri » Chițoiu: Vă spun sută la sută că USL nu se destramă până în 2016

Chițoiu: Vă spun sută la sută că USL nu se destramă până în 2016

Chițoiu: Vă spun sută la sută că USL nu se destramă până în 2016
Vicepreședintele executiv al PNL, Daniel Chițoiu, afirmă că "sută la sută" USL nu se va destrăma până în 2016, două din cele trei obiective majore ale Uniunii fiind deja atinse, iar al treilea - ca în 2014 Crin Antonescu să devină primul președinte liberal al României - urmând să fie îndeplinit.

Vicepreședintele executiv al PNL, Daniel Chițoiu, afirmă că „sută la sută” USL nu se va destrăma până în 2016, două din cele trei obiective majore ale Uniunii fiind deja atinse, iar al treilea – ca în 2014 Crin Antonescu să devină primul președinte liberal al României – urmând să fie îndeplinit.

Vicepreședintele executiv al PNL, Daniel Chițoiu, ministru al Economiei și Mediului de Afaceri, a declarat, vineri, în fața celor 471 de delegați la Conferința Județeană a PNL Mureș, că, în pofida informațiilor vehiculate în mass-media sau de unii oameni politici, chiar și din interiorul USL, el spune „sută la sută” că USL nu se va destrăma până în 2016, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Vă spun sută la sută că USL nu se destramă până în 2016. USL, când a fost constituită, la începutul anului 2011, a fost constituită cu trei obiective majore: în primul rând – dărâmarea Guvernului Boc, în al doilea rând – ajungerea USL la guvernare prin prim-ministrul social-democrat Victor Ponta, președintele PSD, și al treilea obiectiv major – candidatul liberal Crin Antonescu, președintele PNL, să fie primul președinte liberal al României, susținut de USL”, a declarat Chițoiu, adăugând că partidul său trebuie să fie „vioara întâi în cadrul USL” la alegerile prezidențiale din 2014.

El a arătat că, până la alegerile prezidențiale, mai este un ciclu electoral, reprezentat de alegerile europarlamentare, unde PNL va trebui să fie în măsură să candideze „ca forță politică singură”, exprimându-și încrederea că organizații precum PNL Mureș vor contribui cu un rezultat foarte bun la victoria în ambele alegeri din 2014.

Pe de altă parte, el a spus că își dorește ca, pe viitor, PNL să depășească scorul de la alegerile parlamentare și să aibă o cotă de încredere de peste 30 la sută.

„Ce-mi doresc pentru viitor pentru PNL – îmi doresc ca PNL să depășească cota de încredere politică pe care a obținut-o la alegerile parlamentare și care o are în prezent, să depășească pragul de 30 la sută, să devină singura forță de dreapta din România, noi trebuie să fim partidul care coagulează toate forțele de dreapta din România. Ca atare, în fața noastră acest lucru stă. Și rezultatele guvernării și prin rezultatele activității noastre, noi trebuie să ducem PNL ca principala forță politică de dreapta din România și singura. Deci noi trebuie să coagulăm toate forțele de dreapta din România”, a afirmat el, subliniind că politicile implementate de miniștrii liberali, îndeosebi în plan economic, trebuie să convingă cetățenii în acest sens.

La Conferința Județeană a PNL Mureș participă, alături de Chițoiu, ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, și fostul ministru al Apărării Teodor Atanasiu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce obiecte din casă îi pot face rău pisicii? Iată ce spun specialiștii!