Prima pagină » Știri » Cioroianu: Luăm în calcul închirierea unui avion pentru repatrierea românilor din Gaza

Cioroianu: Luăm în calcul închirierea unui avion pentru repatrierea românilor din Gaza

Ministrul Afacerilor Externe, liberalul Adrian Cioroianu, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX, că instituția pe care o conduce ia măsurile necesare pentru repatrierea românilor din Fâșia Gaza, menționând că autoritățile române iau în calcul închirirea unui avion în acest scop.

Ministrul Afacerilor Externe, liberalul Adrian Cioroianu, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX, că instituția pe care o conduce ia măsurile necesare pentru repatrierea românilor din Fâșia Gaza, menționând că autoritățile române iau în calcul închirirea unui avion în acest scop.

„Ministerul Afacerilor Externe ia toate măsurile necesare pentru rezolvarea problemelor românilor din Fâșia Gaza. Luăm în calcul varianta închirierii unui avion pentru repatriere”, a declarat Cioroianu.

Președintele Traian Băsescu a cerut instituțiilor abilitate aducerea în țară a românilor din Fâșia Gaza care au solicitat repatrierea, a declarat, joi spre vineri noaptea, la Bruxelles, purtătorul de cuvânt al Președinției, Valeriu Turcan.

El a precizat că 31 de cetățeni români din Fâșia Gaza au solicitat Ambasadei din Tel Aviv sprijin pentru repatriere, iar șeful statului a cerut instituțiilor abilitate, inclusiv misiunii diplomatice, să ia măsuri urgente pentru aducerea acestora în țară.

Valeriu Turcan a făcut această declarație joi spre vineri noaptea, la Bruxelles, unde președintele se află pentru a participa la summit-ul Uniunii Europene.

Potrivit unor surse oficiale, eforturile pentru repatrierea acestor cetățeni sunt îngreunate de faptul că mulți dintre ei nu au bani, nici acte și nu figurează în evidențele poliției de frontieră israeliene că ar fi intrat în Israel pentru a ajunge în Fâșia Gaza. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Câți dintre europeni simt că țara în care trăiesc este amenințată?