Prima pagină » Știri » Comunitatea română din Spania este a doua ca număr în Peninsula Iberică

Comunitatea română din Spania este a doua ca număr în Peninsula Iberică

Comunitatea română din Spania depășește oficial cifra de 405.000 de persoane, situându-se astfel pe locul doi în rândul celor mai numeroase comunități străine din teritoriul Peninsulei Iberice cu o medie de vârstă de 33 de ani, informează Organizația imigranților români.

Comunitatea română din Spania depășește oficial cifra de 405.000 de persoane, situându-se astfel pe locul doi în rândul celor mai numeroase comunități străine din teritoriul Peninsulei Iberice cu o medie de vârstă de 33 de ani, informează Organizația imigranților români.

Organizația FEDROM precizează că jumătate dintre românii imigranți în Spania cotizează la asigurarile sociale.  "În intervalul celor aproximativ șapte ani de la formarea comunității romanesti din Spania, cetățenii români au fost printre cei care s-au integrat cel mai bine și cel mai repede aducându-și un aport esențial în creșterea economiei spaniole. Românii din Spania în marea lor majoritate sunt harnici, modești și dornici să-și dobândească cinstit un trai mai bun și n-au nimic de-a face cu cele câteva cazuri izolate despre care se tot vorbește cu insistență, în ultima vreme, în presa spaniolă", se arată într-un comunicat, remis, astăzi, agenției MEDIAFAX, de către Organizația imigranților români FEDROM. Astfel, fiecare membru al comunității românești din Spania "a știut și știe ce înseamnă dificultățile inerente pentru a încerca să-și dobândeasca un trai mai bun într-o țară străină, dar niciodată n-a facut din disperare un element primordial – așa cum se insinuează în ultima vreme în presa spaniolă".

Organizația FEDROM își exprimă dezacordul față de modul în care este prezentată, de către mass-media spaniolă, comunitatea română, sperând totodată că aceasta va fi remediată cât mai curând posibil prin prezentatarea cazurilor în care cetățenii români, prin munca lor, contribuie la dezvoltarea Spaniei. În acest sens, FEDROM se pune la dispoziția jurnaliștilor. Ieri, autoritățile din Madrid au anihilat o rețea de infractori, din care fac parte șase români și patru bulgari, toți implicați în falsificare bancnote euro și plasarea lor pe piața sin Spania, poliția confiscând peste 400.000 de euro falși, informează Novinite. Cu o seară înainte, polițiștii orașului Parla au arestat un cetățeanul român, în vârstă de 43 de ani, care, în aceeași zi, își stropise soția cu acid pe o stradă centrală din Madrid, în prezența fiului lor.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România