Prima pagină » Știri » CORONAVIRUS. Tributul în vieți omenești luat de COVID-19 de la începutul pandemiei. Câte miliarde de dolari vrea să scoată din buzunare G20 în lupta împotriva SARS-CoV-2

CORONAVIRUS. Tributul în vieți omenești luat de COVID-19 de la începutul pandemiei. Câte miliarde de dolari vrea să scoată din buzunare G20 în lupta împotriva SARS-CoV-2

CORONAVIRUS. Tributul în vieți omenești luat de COVID-19 de la începutul pandemiei. Câte miliarde de dolari vrea să scoată din buzunare G20 în lupta împotriva SARS-CoV-2

Noile cifre cu privire la tributul în vieți omenești de care complicațiile îmbolnăvirilor de COVID-19 sunt răspunzătoare nu sunt deloc încurajatoare, astfel că, de la apariția primelor cazuri de infectare cu noul coronavirus, în luna decembrie 2020, în China, și până vineri, ora 19:00 GMT, la nivel global s-au înregistrat 392.878 decese.

În plus, de la calculul realizat în ziua anterioară, la aceeași oră, au fost înregistrate 5.497 de noi decese şi 128.151 de cazuri noi în întreaga lume.

Ţările cu cel mai mare număr de noi decese sunt Brazilia (1.473), Statele Unite (1.023) şi Mexic (816).

De la debutul pandemiei de SARS-CoV-2 și până la data amintită anterior au fost diagnosticate oficial nu mai puțin de 6.696.690 de cazuri de îmbolnăviri de COVID-19, în 196 de țări și teritorii, potrivit calculelor realizate de AFP și preluate și de alte agenții de presă de pe întreg mapamondul.

Din acest total, cel puţin 2.886.800 de cazuri sunt în prezent considerate vindecate.

Chiar și așa, susțin experții, bilanțul cazurilor diagnosticate reflectă doar o parte din numărul real de infecţii.

Anumite state testează în vederea depistării infecțiilor de coronavirus doar pentru cazurile grave. Altele utilizează testarea ca prioritate pentru monitorizare, iar multe ţări sărace au doar capacităţi de screening limitate.

G20 vrea să scoată din buzunare peste 21 de miliarde de dolari SUA în lupta împotriva noului coronavirus

Potrivit unui comunicat de presă al Grupului celor 20 de economii dezvoltate şi emergente (G20) au anunţat sâmbătă, 6 iunie 2020, contribuţii de peste 21 de miliarde de dolari pentru a sprijini finanţarea sănătăţii globale, a transmis Reuters, informație preluată și de alte agenții de presă din lume.

Angajamentele financiare vor fi direcţionate către diagnosticare, vaccinuri, terapii, cercetare şi dezvoltare, potrivit sursei citate.

În urmă cu două luni, G20 a invitat toate ţările, organizaţiile neguvernamentale, filantropice, precum şi sectorul privat să contribuie la acoperirea unui decalaj de finanţare estimat la peste 8 miliarde de dolari pentru a combate pandemia COVID-19.

Arabia Saudită, care deţine în prezent preşedinţia G20, a promis 500 de milioane de dolari pentru a sprijini eforturile globale de combatere a pandemiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât timp ar dura să citești cele mai celebre cărți din ultimii 1000 de ani? Lista completă cu cele 500 de opere literare considerate comori ale umanității
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce ne comportăm diferit noaptea: explicațiile psihologiei și antropologiei