Prima pagină » Știri » COVID-19. Șeful celei mai mari afaceri din industria cărnii de pui: Economia trebuie repornită cu orice preţ

COVID-19. Șeful celei mai mari afaceri din industria cărnii de pui: Economia trebuie repornită cu orice preţ

COVID-19. Șeful celei mai mari afaceri din industria cărnii de pui: Economia trebuie repornită cu orice preţ

Ioan Popa, preşedintele grupului Transavia, cea mai mare afacere din industria cărnii de pui de pe plan local, cu peste 2.000 de angajaţi, consideră că economia ar trebui repornită cu orice preţ, altfel multe businessuri se vor pierde, iar economia se va prăbuşi.

„Economia trebuie repornită cu orice risc. Altfel, ceea ce se va întâmpla cu businessurile, cu economia, va fi mult mai greu de gestionat decât orice virus”,a spus Ioan Popa, director general, Transavia, în cadrul videoconferinţei pentru antreprenori „Cum trecem împreună criza”, organizată de Ziarul Financiar şi Banca Transilvania.

Popa spune că în prezent compania lucrează cu toţi cei 2.200 de angajaţi. „Nu s-a schimbat absolut nimic de când a început criza. A produce mîncare este un act responsabil. Oamneii beneficiază de acest lucru în fiecare zi şi noi facem lucrurile acum aşa cum le-am făcut înainte. Funcţionăm după reguli stricte şi severe de la înfiinţare de aceea, pentru noi, nu au fost modificări substanţiale în acestă perioadă”.

„Din partea statului am vrea să nu apară măsuri care să ne încurce buna funcţionare a businessului. În rândul antreprenorilor planează o stare de incertitudine pentru că nu ştim ce se întâmplă mâine”, a adăugat omul de afaceri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul