Prima pagină » Știri » Cristian Popescu Piedone, fostul edil din Sectorul 4, şi-a depus candidatura pentru Primăria Sectorului 5. E primul candidat înregistrat oficial în Bucureşti

Cristian Popescu Piedone, fostul edil din Sectorul 4, şi-a depus candidatura pentru Primăria Sectorului 5. E primul candidat înregistrat oficial în Bucureşti

Cristian Popescu Piedone, fostul edil din Sectorul 4, şi-a depus candidatura pentru Primăria Sectorului 5. E primul candidat înregistrat oficial în Bucureşti
Piedone rămâne primarul ales în Sectorul 5! Biroul Electoral al Municipiului București a respins renumărarea voturilor

Cristian Popescu Piedone, fostul edil al Sectorului 4, şi-a depus – sâmbătă – candidatura pentru Primăria Sectorului 5, din partea Partidului Puterii Umaniste – social liberal (PPU-SL), au anunţat reprezentanţii formaţiunii politice. Astfel, a devenit primul candidat înregistrat oficial în Bucureşti.

„Pe Primăria Sectorului 5 văd că scrie «Aproape de Oameni». Da, cu siguranţă cu mine primar va fi aproape de oameni, nu va fi doar un slogan”, a transmis Cristian Popescu Piedone după depunerea candidaturii, citat de Adevărul.

Cu această ocazie, candidatul PPU (social-liberal) a depus şi lista consilierilor, documente însoţite de peste 4.000 de semnături de la susţinători, pentru alegerile locale din 27 septembrie 2020.

La Sectorul 2 PPU (social-liberal) şi ADER au semnat o alianţă electorală pentru susţinerea lui Neculai Onţanu, în timp ce la Sectorul 4 a fost formată o alianţă pentru susţinerea actualului primar, Daniel Băluţă. La Sectorul 3 va candida Ulise Toader, din partea PPU (social-liberal).

Cristian Popescu Piedone a anunțat, la începutul lunii iunie, că revine în politică

Fostul primar al Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, și-a lansat candidatura pentru Primăria Sectorului 5, la începutul lunii iunie, cu sloganul „Pentru voi în slujba voastră”.

„Pare ireal, aşa-i, dar chiar dacă am ajuns la jumătatea anului 2020, la noi, aici în Sectorul 5, sunt 31 de străzi de pământ, ca în cătunele ascunse din vremea străbunicilor. După treizeci de ani, trebuie să trăim în Sectorul 5 ca la oraş”, a transmis, atunci, Cristian Popescu Piedone.

Piedone a demisionat de la conducerea Primăriei Sectorului 4 după incendiul din Club Colectiv, din data de 30 octombrie 2015, tragedie în care 65 de tineri și-au pierdut viața și 185 au fost răniți.

Cristian Popescu Piedone, condamnat la 8 ani și jumătate de închisoare cu executare, în Dosarul Colectiv

În decembrie 2019, fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu Piedone a fost condamnat la opt ani şi jumătate de închisoare cu executare în dosarul Colectiv, decizia nefiind definitivă. El este acuzat de săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu în legătură cu eliberarea autorizaţiilor de funcţionare pentru Clubul Colectiv.

Magistrații Tribunalului București au dispus ca victimele incendiului de la Colectiv să primească daune morale în valoare totală de peste 42 de milioane de euro, cea mai mare sumă acordată fiind 500.000 de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună ianuarie 2026 cum nu a mai fost în România. Ce se întâmplă în București
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
„Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, gest sfâșietor când și-a văzut mama în sicriu. Nu s-a mai putut abține
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Stilul personal ca mecanism de adaptare în perioade de instabilitate socială