Prima pagină » Știri » Croatia sustine ca Slovenia îi blocheaza aderarea la Uniunea Europeana

Croatia sustine ca Slovenia îi blocheaza aderarea la Uniunea Europeana

Știri
Croatia a acuzat miercuri statul învecinat Slovenia, care asigura presedintia Uniunii Europene, ca îi blocheaza candidatura la blocul european, relateaza Reuters.

Croatia a acuzat miercuri statul învecinat Slovenia, care asigura presedintia Uniunii Europene, ca îi blocheaza candidatura la blocul european, relateaza Reuters. Acuzatia Croatiei, care are cu Slovenia o disputa legata de frontierele terestre si maritime, a intervenit dupa ce ministrul sloven de Externe, Dimitrij Rupel, a transmis marti Parlamentului European ca Zagrebul "a suspendat practic" relatiile diplomatice, anul trecut.

"Rupel a depasit de aceasta data masurile diplomatice obisnuite. Daca cineva a încercat sa suspende relatiile, acela a fost chiar Rupel", a declarat premierul Ivo Sanader. "Sugerez ca ministrii nostri de Externe sa se întâlneasca cât mai repede posibil", a adaugat el.

Sanader a precizat ca Slovenia a ignorat cererile de discutii cu negociatorul european pe tema aderarii Croatiei, afectata de o disputa legata de o zona croata de pescuit, care ameninta sa amâne putinele progrese privind aderarea Zagrebului la blocul european. Negociatorul croat pe probleme legate de aderare la Uniunea Europeana, Vladimir Drobnjak, ceruse o întrevedere la sediul Ministerului sloven de Externe, în toamna, înainte ca Slovenia sa preia presedintia UE, care însa nu a avut loc. Croatia sustine ca Slovenia i-a împiedicat intentia de a deschide negocierile pe tema politicilor de pescuit cu Comisia Europeana timp de peste un an, în timp ce Rupel a precizat ca Zagrebul nu îsi respecta obligatiile.

"Nu exista nici o blocare oficiala, asa cum s-a întâmplat cu Turcia", a declarat o sursa diplomatica din Croatia. "Ne confruntam însa cu o blocada tehnica tacita din partea Sloveniei, în multe etape mici, în mai multe capitole (de negocieri)". "Acum, ca asigura presedintia Uniunii Europene, obstructioneaza procesul (de negociere a Croatiei) cât de mult poate", a explicat sursa.

Purtatorul de cuvânt al Ministerului sloven de Externe, Bojan Brezigar, a precizat ca Rupel nu a procedat gresit. "Ministrul Rupel a precizat în mod clar, dupa ce a fost întrebat explicit de jurnalisti, ca Slovenia a initiat în repetate rânduri negocieri bilaterale cu ministrul croat de Externe, însa aceste discutii nu au avut loc de mult timp", a declarat el.

Croatia si Slovenia s-au desprins din fosta Iugoslavie comunista în 1991, însa de atunci nu au putut conveni asupra frontierelor.

Mai mult știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
Președintele Iranului, scrisoare deschisă adresată poporului american: Relațiile dintre Teheran și SUA nu au fost inițial ostile
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O galaxie în care se formează stele emite vânturi cu viteze de peste 3 milioane de kilometri pe oră