Prima pagină » Știri » Danemarca a renunțat aproape în totalitate la măștile de protecție

Danemarca a renunțat aproape în totalitate la măștile de protecție

Danemarca a renunțat aproape în totalitate la măștile de protecție

Țara nordică a mai făcut, luni, un pas spre relaxarea totală a restricțiilor COVID, pe măsură ce numărul de infectări a continuat să scadă, iar campania de vaccinare a avansat, scrie Thelocal.dk.
Danemarca a relaxat de luni aproape complet regulile privind purtarea măștii de protecție, aceasta fiind de acum obligatorie doar în mijloacele de transport public.

Danemarca, fără măști de la 1 septembrie

Obligativitatea purtării măştilor sanitare va fi complet eliminată până la 1 septembrie.

Tot de luni, pașaportul COVID, coronapas-ul, cum este numit în Danemarca, a început să fie eliminat, în mod gradual.
Deocamdată, acest certificat nu mai este necesar pentru accesul în bibliotecile publice. El va deveni complet inutil începând cu 1 octombrie.
Alte relaxări vizează educația. Începând de luni, grădinițele, școlile primare și cluburile after-school s-au întors la programul normal.

Apoi, începând cu 1 iulie, restaurantele vor putea funcționa fără a respecta actualele reguli de distanțare.

Restricţiile antiepidemice, eliminate gradual începând din primăvara anului 2021

Restricţiile antiepidemice din această ţară au fost eliminate gradual începând din primăvara anului 2021 şi aproape toate spaţiile publice au fost redeschise, cu excepţia cluburilor de noapte, care îşi vor relua activitatea în septembrie.
Numărul noilor infectări cauzate de virusul SARS-CoV-2 a crescut uşor după relaxarea restricţiilor, însă această creştere nu a fost una dramatică.
În ultimele zile, rata de incidenţă a infectărilor a scăzut din nou, doar 315 cazuri noi fiind înregistrate duminică – cel mai scăzut număr raportat după luna februarie. Totuşi, mai puţine persoane au fost testate duminică.
Potrivit celor mai recente cifre comunicate de Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDC), Danemarca a avut o rată de incidenţă de 215 infecţii la 100.000 de locuitori în ultimele două săptămâni, cea mai ridicată din spaţiul economic european.
În acest timp, campania de vaccinare a continuat într-un ritm rapid, Danemarca fiind una dintre cele mai avansate țări europene, la acest capitol.
Potrivit ultimelor date, danezii au administrat 72,7 doze de vaccin la suta de locuitori. Prin comparație, România a administrat doar 44,2 doze la suta de locuitori.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”