Prima pagină » Știri » Decizia de ridicare a sechestrului în dosarul lui Iskandarani – menținută

Decizia de ridicare a sechestrului în dosarul lui Iskandarani – menținută

Curtea de Apel București a menținut, luni, hotărârea instanței inferioare privind ridicarea sechestrului asigurător instituit, în dosarul lui Zaher Iskandarani, pe fabricile din Săcălaz și Lenanheim și transferarea măsurii pe o stație de îmbuteliere a băuturilor alcoolice, din Timișoara.

Curtea de Apel București a menținut, luni, hotărârea instanței inferioare privind ridicarea sechestrului asigurător instituit, în dosarul lui Zaher Iskandarani, pe fabricile din Săcălaz și Lenanheim și transferarea măsurii pe o stație de îmbuteliere a băuturilor alcoolice, din Timișoara.

Hotărârea este definitivă.

În 22 iunie, Tribunalul București a decis ridicarea sechestrului asigurător instituit, în dosarul lui Zaher Iskandarani, pe fabricile din Săcălaz și Lenanheim (județul Timiș) și transferarea măsurii pe o stație de îmbuteliere a băuturilor alcoolice, din Timișoara, evaluată la aproape două milioane de lei.

Totodată, instanța a decis ca măsura asiguratorie să fie transferată "bunurilor imobile din Timișoara, construcții, terenuri și utilaje reprezentând stație de îmbuteliere băuturi alcoolice" evaluate la 1.874.341,82 de lei. În speță, este vorba de societatea Alchool Banat Industry.

În martie 2006, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunța că inspectorii fiscali care au verificat șase firme controlate de Iskandarani au constatat că între acestea există relații de interdependență care se circumscriu infracțiunilor de evaziune fiscală și spălare de bani. Verificările privind modul de constituire și virare a obligațiilor fiscale s-au înscris în amplul control al Gărzii Financiare efectuat din dispoziția Parchetului instanței supreme.

La începutul lunii martie 2006, procurorii de la Parchetul instanței supreme au decis să pună sechestru pe fabricile din județul Timiș controlate de Iskandarani, care este acuzat de infracțiuni economice și prejudicierea bugetului de stat.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
OMS: medicina tradițională are potențial și trebuie evaluată cu instrumente moderne