Prima pagină » Știri » Decizia luată în cazul Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara, după imaginile cutremurătoare surprinse în saloanele insalubre ale unității medicale

Decizia luată în cazul Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara, după imaginile cutremurătoare surprinse în saloanele insalubre ale unității medicale

Decizia luată în cazul Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara, după imaginile cutremurătoare surprinse în saloanele insalubre ale unității medicale
Detalii în articol

Purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Timiș, Dana Șpac, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara a primit o amendă de 5.000 de lei pentru că a internat pacienți în saloane cu pereți scorojiți și mobilier ruginit.

De asemenea, inspectorii au sancționat și doi asistenți medicali, cu 1.600 de lei, iar Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara i-a fost interzis să mai facă internări în saloanele „cu probleme”.

„Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara a fost amendat cu suma de 5.000 de lei pentru condițiile din saloanele în care au fost pacienți internați. De asemenea, au mai fost amendați doi asistenți medicali: unul cu 1.000 de lei, pentru că a colectat deșeuri necorespunzător, iar altul cu 600 de lei, pentru că grupurile sanitare nu erau dotate cu materiale de igienă individuale pentru pacienți. Totodată, inspectorii au interzis alte internări în saloanele cu probleme. Rezultatele controlului vor fi trimise Ministerului Sănătății”, a afirmat Dana Șpac.

Conducerea Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara a transmis, luni, prin intermediul unui comunicat de presă, faptul că „își exprimă regretul pentru situația existentă”, dar că au fost nevoiți să facă internări „temporar” și în saloanele din Secția de Pneumologie care nu au fost reabilitate din cauza numărului mare de pacienți.

„Referitor la afirmațiile postate de o aparținătoare pe rețelele de socializare și preluate în presa locală și centrală, întreaga echipă a spitalului își exprimă regretul pentru situația existentă. Spitalul se află într-un proces amplu de reabilitare și reamenajare cu sprijinul Primăriei Municipiului Timișoara și se depun eforturi pentru ca toate saloanele să fie dotate conform noilor nome UE, iar pacienții să beneficieze de condiții de cazare optime. Atenția noastră este îndreptată asupra pacienților, iar actul medical este prioritar. Momentan, lucrările de reabilitare și reamenajare nu au fost finalizate în toate saloanele. Aducem aminte că Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Dr. Victor Babeș Timișoara este un spital de specialitate care, datorită specificului patologiei sale, are competența maximă și deservește toată zona de vest a țării, motiv pentru care toți pacienții sunt direcționați către noi. Din cauza numărului mare de pacienți cu care ne confruntăm în ultimul timp, suntem nevoiți să cazăm temporar pacienți și în saloanele din secțiile de pneumologie care încă nu au fost reabilitate”, a arătat conducerea Spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara.

Două fotografii în care sunt imortalizate condițiile în care sunt cazați pacienții pe Secția de Pneumologie a Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara au fost postate pe Facebook, sâmbătă, fiind distribuite de sute de ori. În imagini se poate observa cum bolnavii sunt cazați în saloane cu pereți scorojiți, mobilier ruginit, iar în loc de perdele, în geamuri au fost puse cearșafuri.

Pe de altă parte, purtătorul de cuvânt al Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara, medicul Virgil Musta, a declarat, duminică, pentru corespondentul MEDIAFAX, că saloanele în care pacienții au fost fotografiați sunt în curs de renovare și că s-au făcut internări și acolo din cauza numărului prea mare de bolnavi din ultima perioadă.

De asemenea, și primarul Timișoarei, Nicolae Robu, a reacționat la imaginile de coșmar suprinse în Spitalul de Boli Infecțioase, postând poze care arată un spital curat și îngrijit. „Pozele sunt actuale și prezentarea lor este legitimă”, a scris edilul, dezamăgit că nu se vorbește și despre cealaltă parte a unității.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ILIE BOLOJAN pregătește alternativa: Dacă Guvernul Tomac pică, vom veni cu o soluție
Digi24
Ucraina va cere 20 de miliarde de dolari de la aliați înainte de summitul NATO: „Vrem ca Rusia să ardă și mai tare”
Cancan.ro
O turistă a comandat meniul zilei la 35 lei, într-un restaurant din Eforie Nord. Ce a primit să mănânce, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua divă a Mondialului. A lucrat în zidărie și acum atrage toate privirile
Adevarul
Nici UDMR nu vrea să voteze guvernul. Hunor așteaptă retragerea lui Tomac SURSE
Mediafax
În America ca în România? Temeri privind influențarea ALEGERILOR prin bani din campanii
Click
Destinația de vacanță care a cucerit doi vloggeri români. Motivul pentru care se întorc de fiecare dată când au ocazia: „Îți dă un reset, te eliberează și te invață”
Digi24
Popcorn și panică: Atacurile Ucrainei asupra Crimeei transformă „trofeul” lui Putin într-o capcană letală
Cancan.ro
După 21 de ani de muncă, o româncă a depus dosar de pensionare pentru limită de vârstă, la 62 de ani. Ce pensie a primit
Ce se întâmplă doctore
Vica Blochina, într-o formă de invidiat la 50 de ani! Apariția incendiară din Mykonos. A arătat aproape tot prin costumul de baie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Gata cu trotinetele! Bruxelles le scoate complet de pe străzi
Descopera.ro
Primul vaccin fără ace și creat de Inteligența Artificială a trecut de testele pe oameni
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
Veolia România a premiat câștigătorii concursului de biodiversitate „Olimpiada Natura dintre Ape”, prima ediție organizată la nivel național