Prima pagină » Știri » Deficitul comercial a urcat în primele 11 luni din 2007 cu circa 52%, la 19,44 miliarde de euro

Deficitul comercial a urcat în primele 11 luni din 2007 cu circa 52%, la 19,44 miliarde de euro

Știri
Deficitul comercial al România a urcat, în primele 11 luni ale anului trecut cu circa 52%, față de perioada similară din 2006, la 19,44 miliarde de euro (64,54 miliarde de lei), pe fondul creșterii importurilor cu 26,6% și a exporturilor cu 13%, potrivit Institutului Național de Statistică (INS).

Deficitul comercial al România a urcat, în primele 11 luni ale anului trecut cu circa 52%, față de perioada similară din 2006, la 19,44 miliarde de euro (64,54 miliarde de lei), pe fondul creșterii importurilor cu 26,6% și a exporturilor cu 13%, potrivit Institutului Național de Statistică (INS).

Astfel, valoarea importurilor CIF a fost de 154,15 miliarde de lei (46,44 miliarde de euro), iar a exporturilor FOB de 89,61 miliarde de lei (26,99 miliarde de euro). Importurile au urcat cu 18,7%, iar exporturile cu 5,9% se arată într-un comunicat al INS. Valoarea schimburilor intracomunitare de bunuri, în perioada ianuarie-noiembrie 2007, a fost de 64,61 miliarde de lei (19,46 miliarde de euro), la expedieri, și de 109,85 miliarde de lei (33,08 miliarde de euro) la introduceri, reprezentând circa 72% din total exporturi și aproximativ 71% din total importuri.

În luna noiembrie 2007, exporturile FOB au însumat 9,41 miliarde de lei (2,73 miliarde de euro), iar importurile CIF 16,99 miliarde de lei (4,93 miliarde de euro). Comparativ cu luna corespunzătoare din anul 2006, exporturile au crescut cu 8,5%, iar importurile au crescut cu 18,5%.

Creșterea mai accentuată a importurilor de bunuri comparativ cu exporturile, față de perioada corespunzătoare a anului 2006 a fost influențată, pentru exporturi, de menținerea trendului descendent al exporturilor de produse petroliere (cu circa 20% față de nivelul înregistrat în perioada corespunzătoare din 2006) și de continuarea trendului descendent al operațiunilor de prelucrare activă (lohn) în special pentru produsele textile. În cazul importurilor, evoluția a fost generată de încheierea în anul 2007 a regimurilor vamale începute înainte de data aderării, în principal pentru bunurile introduse temporar în antrepozite vamale și zone libere (mijloace de transport, în special autovehicule și mașini, aparate și echipamente electrice) și de influențe datorate introducerii sistemului de comerț general pentru schimburile intracomunitare (Intrastat), unde bunurile se înregistrează în totalitate la trecerea frontierei naționale și nu la punerea în liberă circulație, cum se proceda anterior și cum se realizează în prezent comerțul Extrastat (sistem special de comerț).

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate