Prima pagină » Știri » DN 2, deschis doar pentru cazurile de urgență și autoturismele blocate pe drum

DN 2, deschis doar pentru cazurile de urgență și autoturismele blocate pe drum

DN 2, deschis doar pentru cazurile de urgență și autoturismele blocate pe drum
Circulația pe DN2 (E 85), închisă sâmbătă la prânz din cauza viscolului, a fost reluată, luni după-amiază, în județul Buzău, pentru cazurile de urgență și pentru autovehiculele cu greutatea de până în 3,5 tone care erau oprite pe drum de mai mult timp, în Vrancea drumul fiind deschis fără restricții

Circulația pe DN2 (E 85), închisă sâmbătă la prânz din cauza viscolului, a fost reluată, luni după-amiază, în județul Buzău, pentru cazurile de urgență și pentru autovehiculele cu greutatea de până în 3,5 tone care erau oprite pe drum de mai mult timp, în Vrancea drumul fiind deschis fără restricții

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Buzău, Marius Sârbescu, circulația pe DN2 (E85) a fost reluată luni după-amiază, asigurându-se accesul pentru cazurilor de urgență și autovehiculele cu masa totală maximă autorizată de până la 3,5 tone, care se aflau în filtre de mai mult timp. Mașinilor le este permis să plece în coloană, câte 15-20, cu antemergător, în mod controlat și alternativ.

Și în județul Vrancea, circulația a fost reluată pe DN 2 (E 85), fără a exista restricții.

În județul Buzău, la ora transmiterii acestei știri sunt încă izolate orașele Buzău și Râmnicu Sărat, Pogoanele, dar și 55 de comune cu satele arondate, în timp ce cinci localități sunt nealimentate cu energie electrică.

De asemenea, 24 de drumuri județene sunt în continuare blocate de nămeți, iar unul este închis preventiv de autorități. Totodată, drumurile naționale DN 1 B Buzău-Ploiești, DN 2 B Buzău-Brăila, DN 22 Râmnicu Sărat-Brăila, DN 2 C Buzău-Slobozia rămân închise. Pe DN 10 Buzău-Brașov se circulă, însă li se permite accesul doar mașinilor cu masa sub 7, 5 tone.

Între timp, în județul Buzău continuă misiunile de salvare a oamenilor. O autospecială cu șenile din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Buzău s-a deplasat, luni, în comuna Vadu-Pașii pentru preluarea unui pacient cu fractură la un picior. Apoi, o autospecială cu șenile împreună cu o autospecială pentru primă intervenție și comandă dislocată de la ISU Mureș, cu lucrători din cadrul Electrica, a mers în localitatea Voetin pentru remedierea unor avarii la stația de pompare care asigură alimentarea cu apă a municipiului Râmnicu Sărat. De asemenea, efective din cadrul Ministerului Apărării Naționale, respectiv 98 de cadre cu 9 autovehicule acționează la Râmnicu Sărat pentru deblocarea căilor de acces.

Două cazuri medicale s au înregistrat și în localitatea C A Rosetti, de unde un echipaj al Serviciului Rutier care acționa pe DN 2B a preluat o fată în vârstă de 8 ani, diagnosticată cu apendicită acută și un băiat în vârstă de 5 ani, diagnosticat cu laringită, cu febră de peste 38 de grade. Cei doi copii, însoțiți de asistenta de la cabinetul medical din comună, mama unuia dintre ei și o farmacistă, au fost transportați cu autospeciala de poliție la Spitalul Județean de Urgență Buzău.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat cu plantele atunci când Pământul s-a încălzit în urmă cu 56 de milioane de ani?