Prima pagină » Știri » Dosarul „Whisky și pește pentru șefi din Poliție”, trimis de MAI la Parchet

Dosarul „Whisky și pește pentru șefi din Poliție”, trimis de MAI la Parchet

Dosarul
Corpul de control al ministrului Afacerilor Interne, Radu Stroe, a finalizat cercetările privind acuzațiile aduse mai multor șefi din Poliția Română, printre care și directorul adjunct Florentin Robescu.

Corpul de control al ministrului Afacerilor Interne, Radu Stroe, a finalizat cercetările privind acuzațiile aduse mai multor șefi din Poliția Română, printre care și directorul adjunct Florentin Robescu. O listă apărută în presă arată că aceștia ar fi primit, în 2009, sticle cu băutură și pește de la polițiștii din Constanța. Surse judiciare au declarat pentru Mediafax că ar fi fost vorba despre cadouri de Crăciun, care nu au mai fost trimise la București.

„Lista prezentată în mass-media este o însemnare din luna decembrie a anului 2009 aparținând comisarului șef Aurelian Pavel, șeful structurii de combatere a crimei organizate din cadrul IPJ Constanța. Având în vedere perioada de timp care a trecut de la momentul realizării acelui înscris, echipa de control nu a putut stabili cu certitudine dacă respectivele produse au fost trimise și primite de către ofițerii nominalizați”, arată MAI într-un comunicat de presă.

Pe lista publicată într-un material publicat de enational.ro apar numele chestorului Florentin Robescu, adjunct al șefului Poliției Române, chestorului Claudiu Cucu, directorul Direcției de Combatere a Crimei Organizate și adjunctul acestuia, chestorul Constantin Bolboșanu, al chestorului Cătălin Dragotă, fost director al Poliției Capitalei, în prezent șef al Direcției de Ordine și Siguranță Publică, al chestorului Tache Bocănială, fost adjunct al Poliției Române, și cel al comisarului șef Liviu Ungureanu. Aceștia au fost audiați de Corpul de Control.

„Pentru eliminarea oricăror suspiciuni care ar putea plana asupra probității morale a ofițerilor menționați în acel înscris, propunerea Corpului de control al ministrului a fost aceea de a trimite Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție raportul cu rezultatele acestei verificări, în vederea continuării cercetărilor”, mai informează MAI.

De asemenea, mai mulți șefi din IPJ Constanța vor fi cercetați disciplinar, pentru că inspectorii MAI au găsit mai multe nereguli. Este vorba despre  comisarul șef Aurelian Pavel, șeful B.C.C.O. Constanța și autorul listei de cadouri, comisar șef  Lipan Cristian Victor, șeful serviciului antidrog și comisar șef Dobrescu Niculae, șeful serviciului de combatere a finanțării terorismului și spălării banilor.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu spune că Alexandru Nazare ar trebui să fie următorul premier: „E singura soluție”
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Orașul din inima României care a trăit visul american. „Țara Oltului rămâne numai cu bogații, cu babele, cu moșnegii și cu sărăntocii”
Mediafax
Buruiana pe care ar trebui să o ții departe de grădină cu orice preț și cum previi apariția ei
Click
O femeie din România a pierdut zeci de mii de euro după ce a primit un mesaj pe WhatsApp. A crezut că va moșteni 175.000 de euro din Franța
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Sângerarea gingiilor ar putea fi un semn precoce al unei afecțiuni mult mai grave