Prima pagină » Știri » Dragomir, după audierea lui Coldea: „Poate îl întreb cine a plătit mașina teroristului în slapi de la Timișoara și cine a băgat oameni infiltrați în Ungurime”

Dragomir, după audierea lui Coldea: „Poate îl întreb cine a plătit mașina teroristului în slapi de la Timișoara și cine a băgat oameni infiltrați în Ungurime”

Dragomir, după audierea lui Coldea: „Poate îl întreb cine a plătit mașina teroristului în slapi de la Timișoara și cine a băgat oameni infiltrați în Ungurime
Detalii pe Gândul

„Cred că Coldea a amenințat pe toată lumea care a avut curajul de a face dezvăluiri și pe cei din interiorul SRI care nu au avut încă curajul. Coldea când a amenințat și i-a numit trădători pe cei care au avut curajul să iasă să spună adevărul ne-a arătat din ce este făcut. Este făcut din stalinism acest Coldea. Trădători nu sunt cei care își apără țara, concetățenii care luptă cu abuzurile și scot la iveală mizeriile pe care le-ați făcut, trădători sunt cei care distrus țara. Nu îmi e frică de acest personaj. Îl cunosc. Este fricos, laș, care se ascunde în spatele unor hârtii scrise de cineva, știu și de cine e scris, este aceeasi persoană care i le scrie și doamnei Kovesi când vorbește de aliați și instituții. Dacă s-a referit la mine, nu pot decât să îi spun că există și un alt nivel la care pot să trec, că dacă mai aduce vorba de teroriști și spioni poate îl întreb cine a plătit mașina teroristului în slapi de la Timișoara și cine a băgat oameni infiltrați pe lângă cei acuzați din Ungurime, cazul Beke Istvan, cine a falsificat înregistrări și cum a făcut el teroriști”, spune Daniel Dragomir, fost colonel SRI.

Declarațiile vin după ce Florian Coldea, fost prim-adjunct SRI, a fost audiat, joi, pentru a doua oară, în Comisia de Control SRI, iar după 7 ore de discuții a ieșit în fața presei citind câteva idei de pe hârtii. Coldea a refuzat să răspundă întrebărilor presei și a dat un mesaj „trădătorilor de țară”, amintind de pilda lui Iuda.

Daniel Dragomir, fost colonel SRI, cel care a stat ani în șir în biroul cu Florian Coldea, după cum recunoștea într-un interviu acordat Gândul, susține acum că audierea este un blat și că Florian Coldea nu vorbește de fapt despre lucrurile importante, cum ar fi protocoalele secrete.

„Dacă vorbește despre spioni, îi aduc aminte că în toată activitatea sa a dat dovadă de lipsă de profesionalism în ceea ce privește amenințările externe. Dacă vorbește de trădători, îi cer să se gândeasca mai bine la lucrurile pe care le-a făcut. (…) A continuat blatul de la prima audiere a lui Florian Coldea. A fost întrebat numai ce i-a convenit și a răspuns numai la ce i-a convenit. Puțin mă interesează cine și la ce tăiere de porc a fost, ci implicarea infracțională a lui Coldea în lucruri ilegale întamplate în ultimii ani. Protocoalele de care vorbim sunt secrete încheiate ilegal și neconstitutional. Coldea tot a mințit ieri așezat în mijlocul comisiei ca șef al comisiei și Serviciului, a citit de pe foi a dat raportul, a mințit spunând că toți au astfel de protocoale. Minți, Coldea. Arată-mi un stat din UE sau din NATO care are astfel de protocol și îl mănânc. Arată-mi un stat în care cetățenii sunt urmăriți pe ordine secrete. Minți! Nu ești demn de uniforma pe care ai avut-o”, a mai afirmat Daniel Dragomir, pe pagina sa de Facebook.

După audierea din Comisia SRI, Florian Coldea a spus joi: „Cred că e momentul potrivit să reamintesc un celebru personaj biblic care în urma cu circa 2000 de ani a trădat pentru 30 de arginți. Ce dacă ulterior l-au apucat remușcările? Lucrurile nu s-au putut repara și răul făcut nu a putut fi reparat. Evident, ca orice trădător, destinul lui a sfârșit tragic. Din această perspectivă constat cu îngrijorare faptul că unii, în mod vizibil, practică, astăzi, același lucru cu interesele statului român. O fac la vedere, extrem de vocal și fără pic de rușine. Ba mai mult, chiar par să își facă un titlu de glorie din asta, afectând instituții fundamentale și capacități democratice de apărare și protecție a statului român. Poate ar fi bine cu toții să reflectăm la acest episod biblic și la altfel de personaje”.

Totodată, fostul prim adjunct SRI a declarat că în toate statele se colaborează pe baza protocoalelor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Guardian a dat „nota 4” filmului lui Cristian Mungiu
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Accident cumplit în Chitila: o basculantă a trecut pe roșu și a izbit violent un Logan. Șoferul mașinii, în stare critică la spital
Mediafax
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Record absolut pentru o sculptură de Constantin Brâncuși la o licitație din New York