Prima pagină » Știri » Eleva care a căzut de la etaj în timp ce încerca să fugă din internatul liceului coborând pe cearceafuri legate a murit

Eleva care a căzut de la etaj în timp ce încerca să fugă din internatul liceului coborând pe cearceafuri legate a murit

Eleva care a căzut de la etaj în timp ce încerca să fugă din internatul liceului coborând pe cearceafuri legate a murit
Eleva de la Colegiul "Anghel Saligny" din Bacău, care a căzut, joi noapte, de la etaj în timp ce încerca să coboare de la fereastra camerei de internat unde era cazată, legând mai multe cearșafuri pentru a se prinde de acestea, a murit, luni, la spital, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Eleva de la Colegiul „Anghel Saligny” din Bacău, care a căzut, joi noapte, de la etaj în timp ce încerca să coboare de la fereastra camerei de internat unde era cazată, legând mai multe cearșafuri pentru a se prinde de acestea, a murit, luni, la spital, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Eleva de 15 ani de la Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” din Bacău, care a căzut de la etaj în timp ce cobora pe cearșafuri de la fereastra camerei de internat unde era cazată, a murit la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Bacău, unde fusese internată în comă profundă.

Conducerea spitalului băcăuan susține că nu s-a mai putut face nimic pentru salvarea fetei, în condițiile în care aceasta era ținută în viață doar cu ajutorul aparatelor.

„Din păcate, nu s-a mai putut face nimic pentru fată. Prognosticul a fost rezervat încă de la început, însă am sperat până în ultima clipă. Pacienta a fost ținută în viață doar cu ajutorul aparatelor”, a declarat, luni, directorul medical al SJU Bacău, Aurelia Țaga.

Elevă de 15 ani de la Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” din Bacău a ajuns în comă la spital, în noaptea de joi spre vineri, după ce a căzut de la etaj în timp ce încerca să coboare de la fereastra camerei de internat unde era cazată legând mai multe cearșafuri pentru a se prinde de acestea.

Fata și o colegă de cameră a acesteia au vrut să fugă din internat și au legat mai multe cearșafuri între ele pentru a putea coborî pe fereastră de la etajul al doilea al clădirii.

După ce a ieșit pe fereastră și a reușit să coboare un etaj, eleva de 15 ani nu a mai avut puterea să se țină cu mâinile de cearșafuri și a căzut de la câțiva metri înălțime.

„Din ceea ce am reușim să aflăm, am înțeles că eleva a căzut în cap și în umăr, de la etajul întâi. Cealaltă fată reușise să coboare și o aștepta jos, ceea ce probabil a încurajat-o și mai mult pe fata de 15 ani. Este neplăcut ceea ce s-a întâmplat. Nu știu ce le-a determinat pe cele două eleve să recurgă la un asemenea mod de a părăsi internatul”, declara, vineri, directorul Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” din Bacău, Adrian Fuioagă.

Inspectoratul Școlar Județean și Poliția Bacău au declanșat anchete în acest caz pentru a stabili condițiile exacte în care a avut loc incidentul, în funcție de care vor fi trase la răspundere și persoanele vinovate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Panică de iarnă”. Depozitele de gaze ale UE, la cel mai scăzut nivel din ultimii 13 ani
Digi24
Epuizare, baze distruse, armament compromis: de ce rolul SUA în Orientul Mijlociu va fi, probabil, regândit de Trump
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imaginile verii cu David Popovici! Și-a luat o „bijuterie” nouă, de 160.000 de euro
Adevarul
Super-capra din nordul României: noua rasă care ar putea schimba piața lactatelor
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Experimentul unui român divorțat. Ce s-a întâmplat când a ieșit în oraș purtând din nou verigheta: „E flirt fără presiune, e atracție?”
Digi24
Cine este Mette-Marit, noua regină a Norvegiei. Controversele stârnite de „Cenuşăreasa” familiei regale GALERIE FOTO
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 9000 de euro. Terenul are 1800 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
O mașină din Mad Max, construită din două modele complet diferite, se vinde pe eBay
Descopera.ro
Ce este un material misterios și roșiatic observat pe Pluto?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Au construit mesopotamienii o baterie cu aproape 2.000 de ani înaintea lui Volta? Misterul „bateriei din Bagdad”