Prima pagină » Știri » Fetița al cărei cadavru a fost găsit la o groapă de gunoi se născuse vie

Fetița al cărei cadavru a fost găsit la o groapă de gunoi se născuse vie

Fetița al cărei cadavru a fost găsit la o groapă de gunoi se născuse vie
Fetița nou-născută al cărei cadravru a fost găsit, luni, de o femeie la groapa de gunoi a municipiului Deva se născuse vie și a murit în urma unei compresii craniene, au stabilit medicii legiști, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit șefului Serviciului de Medicină Legală Hunedoara, medicul legist Dan Mărculescu, fetița s-a născut vie.

„Fătul găsit pe rampa de gunoi a Devei este de sex feminin și s-a născut viu. Decesul datează, după starea de putrefacție, de aproximativ două săptămâni și a fost cauzat de o compresie craniană (…), care poate să se fi produs în timpul unei nașteri neasistate sau poate fi un act criminal”, a spus Mărculescu.

Medicii legiști au recoltat și probe ADN în urma cărora se va stabili dacă mama fetiței este femeia din Simeria, aceasta fiind principalul suspect.

Polițiștii au deschis un dosar penal în acest caz și urmează să stabiliească dacă fetița a murit în urma unei nașteri neasistate, caz în care mama va fi cercetată pentru ucidere din culpă, sau dacă a fost omorâtă, caz în care mama va fi cercetată pentru pruncucidere.

Luni, cadravrul în putrefacție al unei fetițe nou-născute a fost găsit de o femeie la groapa de gunoi a municipiului Deva, trupul bebelușului fiind ridicat de medicii legiști pentru necropsie.

Potrivit unor surse din cadrul anchetei, în urmă cu două săptămâni, o femeie de 41 de ani din Simeria, mamă a șapte copii, a fost reclamată de o rudă că și-ar fi aruncat nou-născutul, o fetiță, la gunoi. Politiștii au început atunci o anchetă, iar mama le-a declarat că a născut acasă o fetiță moartă și a aruncat cadavrul la gunoi.

Anchetatorii au căutat atunci cadvrul despre care femeia a spus că l-a pus într-o pungă de culoare roșie, însă nu l-au găsit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Ce se întâmplă în creierul oamenilor care-și părăsesc țara natală în căutarea unei vieți noi?