Prima pagină » Știri » Filmul lui Mungiu a câștigat Marele Premiu FIPRESCI

Filmul lui Mungiu a câștigat Marele Premiu FIPRESCI

"4 luni, 3 săptămâni și 2 zile" de Cristian Mungiu a fost desemnat cel mai bun film al anului de către membrii Federației Internaționale a Criticilor de Film și va primi FIPRESCI Grand Prix la gala de deschidere a Festivalului de la San Sebastian, pe 20 septembrie, informează organizatorii.

"4 luni, 3 săptămâni și 2 zile" de Cristian Mungiu a fost desemnat cel mai bun film al anului de către membrii Federației Internaționale a Criticilor de Film și va primi FIPRESCI Grand Prix la gala de deschidere a Festivalului de la San Sebastian, pe 20 septembrie, informează organizatorii.

Această distincție este acordată începând din 1999 la Festivalul de Film de la San Sebastian. A fost creată pentru a evidenția creații originale și îndrăznețe și a fost decernată în decursul anilor unor cineaști inovatori, ca Pedro Almodóvar, Kim Ki-Duk și Jean-Luc Godard, conform site-ului fipresci.org. Anul acesta, un număr de 248 de membri ai Federației Internaționale a Criticilor de Film (FIPRESCI) au votat pentru a desemna cel mai bun film al anului, iar câștigător detașat a ieșit lungmetrajul românesc, care îi are în distribuție pe Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov.

Filmul regizat, scris și co-produs de Cristian Mungiu a fost urmat, în preferințele criticilor, de "The Queen" – regia Stephen Frears (Marea Britanie), "Letters from Iwo Jima" – Clint Eastwood (SUA), "Still Life" – Zhang Ke Jia (China), "Syndromes and a Century" – Apichatpong Weerasethakul (Thailanda). "4 luni, 3 săptămâni și 2 zile", premiat cu Palme d’Or, a primit la Cannes 2007 și Premiul FIPRESCI. Pe 20 septembrie, filmul își va adăuga în palmares Marele Premiu FIPRESCI.

Cel de-al doilea lungmetraj din cariera de regizor a lui Mungiu va deschide secțiunea Zabaltegi-Pearls a Festivalului de la San Sebastian și va concura pentru Premiul Publicului TCM. "4 luni, 3 săptămâni și 2 zile" – propunerea României pentru nominalizare la Oscarul pentru cel mai bun film străin – rulează în prezent în zeci de cinematografe din Italia și Franța, iar pe 14 septembrie va avea premiera și în România.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată o LADA pregătită pentru raliuri? Un astfel de model este scos la vânzare
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?