Prima pagină » Știri » Focar de coronavirus la un spital din Cluj. Peste 10 angajați s-au îmbolnăvit de Covid-19

Focar de coronavirus la un spital din Cluj. Peste 10 angajați s-au îmbolnăvit de Covid-19

Focar de coronavirus la un spital din Cluj. Peste 10 angajați s-au îmbolnăvit de Covid-19

Prefectura Cluj a anunțat că un nou focar de COVID-19 a fost descoperit la Spitalul Clujana din Cluj-Napoca, unde cinci medici şi şapte asistente au fost confirmaţi cu noul coronavirus.

Sunt 12 angajaţi din rândul personalului medical pozitivi, 5 medici şi 7 asistente.

Activitatea funcţionează în condiţii relativ normale, au preluat deja de sâmbătă primii pacienţi Covid. S- au luat toate măsurile necesare, ancheta epidemiologică în desfăşurare”, a spus prefectul Mircea Abrudean.

Potrivit acestuia, medicii şi asistentele infectaţi sunt de la terapie intensivă.

În cazul în care focarul se va extinde, vor fi aduşi specialişti din altă parte, a spus Abrudean. Deocamdată, în terapia intensivă funcţionează şase paturi din cele 17, cu angajaţi neinfectaţi.

Un ambulanțier infectat cu SARS-CoV-2 s-a sinucis la spital

Un ambulanțier din Teleorman, în vârstă de 57 de ani s-a sinucis, duminică, aruncându-se de la etajul al treilea al spitalului unde era internat, infectat fiind cu noul coronavirus. Potrivit medicilor, bărbatul avea o stare bună, cu simptome ușoare și ceruse să fie exernat pentru a sta în izolare la domiciliu. Conform anchetei, pacientul le-ar fi spus colegilor de salon, înainte de a se siuncide că nu vrea să-și infecteze familia.

Bărbatul era din Alexandria și lucra ca șofer de ambulanță la o clinică de dializă. Acesta fusese diagnosticat cu Covid-19 și internat, vineri, la Spitalul Caritas din Roșiorii de Vede.

Potrivit primelor rezultate ale anchetei realizate de autoritățile din Teleorman, ambulanțierul s-a aruncat de la fereastra băii etajului trei al spitalului unde acesta era interant din cauza infecției cu noul coronavirus.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe