Prima pagină » Știri » General STS: Achiziția unor noi echipamente ar fi răspuns cu o acuratețe mai bună localizării. Din august 2018 procedura de achizitie stagnează

General STS: Achiziția unor noi echipamente ar fi răspuns cu o acuratețe mai bună localizării. Din august 2018 procedura de achizitie stagnează

General STS: Achiziția unor noi echipamente ar fi răspuns cu o acuratețe mai bună localizării. Din august 2018 procedura de achizitie stagnează
Generalul STS Sorin Bălan a precizat, în cadrul audierii de luni în Comisia pentru apărare a Camerei Deputaților, faptul că achiziționarea de servicii pentru localizarea în standard AML, ar fi conferit o localizare mai precisă. Procedura de achiziție a acestui serviciu stagnează din august 2018.

Întrebat despre procesul de achiziție al unor servicii noi cu standard AML, generalul STS, Sorin Bălan a spus că această procedură stagnează din august 2018.

„Din august 2018 procedura de achizitie stagnează. Achiziția a fost contestată la CNSC și în momentul de față este și la Curtea de Apel”, a precizat Sorin Bălan, luni, la Parlament.

El a mai declarat faptul că dacă acea achiziție de noi sisteme ar fi fost efectuată, atunci STS ar fi avut mijloace mai exacte de localizare.

„În situația în care un asemenea sistem prevăzut a se achizițioana ar fi fost funcțional, este clar că ar fi răspuns cu o acuratețe mai bună localizării. În cerințele operationale a fost prevăzută clar și distinct localizarea în standard AML”, a explicat generalul STS.

Reprezentanții STS au fost audiați în Comisia de apărare a Camerei Deputaților cu privire la gestionarea tragediei din Caracal. Sorinel Vasilca a demisionat, luni, de la șefia Serviciul de Telecomunicații Speciale.

Ministrul de Interne Nicolae Moga, fostul șef al Poliției Române Ioan Buda și Florian Dragnea care a preluat temporat atribuțiile de conducere nu s-au prezentat la audieri în Comisia pentru apărare.

Președintele Comisiei pentru apărare a Camerei Deputaților Dorel Căprar a propus, în ședința de luni a forului legislativ, ca ministrul de Interne Nicolae Moga, fostul șef al Poliției Române și cel interimar să fie chemați la audieri zilele următoare sau săptămâna viitoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Câți kilometri are cel mai lung pod din lume și în cât timp poate fi traversat cu mașina?