Prima pagină » Știri » Ghiță, despre dosarele media: Cine a rămas? Sârbu. Să-l terminăm. Era ultimul neterorizat mediatic

Ghiță, despre dosarele media: Cine a rămas? Sârbu. Să-l terminăm. Era ultimul neterorizat mediatic

Ghiță, despre dosarele media: Cine a rămas? Sârbu. Să-l terminăm. Era ultimul neterorizat mediatic
Mai multe pe gandul.info

„Știți că la un moment dat setea de sânge a acestei mașinării a ajuns atât de mare încât ne-a făcut tuturor dosare. S-a uitat în sânga, dreapta: Voiculescu, mort, Ghiță, mort, Patriciu, mort, Adamescu, mort. Cine a mai rămas? Sârbu. Hai să-l terminăm și pe ăsta. Pur și simplu era ultimul dintre noi neterorizat mediatic”, a declarat Sebastian Ghiță, întrebat fiind de ce a ajuns Adrian Sârbu, patronul MEDIAFAX, o țintă.

Referitor la adresa de mail a lui Florian Coldea cu acest dosar, așa cum preciza fostul parlamentar într-o înregistrare din 2017, Ghiță a spus că probabil era vorba despre date despre afaceri.

„Date despre afacerile, firmele, circuitele financiare ale lui Adrian Sârbu, primite de la diverse instituții, pe mână scurtă, cum spunea și Portocală. (…) L-ați auzit sunând un șef de la Finanțe, pe un domn din ăsta acoperito-turnătoro-mafiot, un tip pe care-l chemă Meiroșu (?), pe care îl și cunosc, și spunându-i: „dă-mi repede pe mână scurtă, trimite-mi niște hârtii despre firme, Ghiță, conturi, whatever, ca să le prind prin dosare”. (…)

Sebastian Ghiță avea detalii inclusiv care este motivul pentru care nu a ajuns dosarul la DNA.

„Sârbu m-a acuzat de multe ori că aș fi avut influență. Nu-i vorba de Parchet. La Adrian Sârbu controalele, acțiunea, au pornit târziu. Deja cei de la Antifraudă începuseră să devină o instituție din punct de vedere fiscal, la concurență cu DNA, motiv pentru care invidia doamnei Kovesi a dus la un dosar fals la șeful Antifraudei. Era o invidie că devenea mai prezentă în ziare Antifrauda decât DNA. Vă aduceți aminte de Romeo Nicolae. Care a scăpat, l-au achitat. Dar i-au falsificat un dosar. A venit un denunțător și i-au făcut un dosar. Și de aceea, dosarul lui Sârbu nu a mai ajuns la DNA, ci a mers de la Antifraudă la Parchet, pentru că cei de la Antifraudă nu erau bine văzuți de DNA. Că era invidioasă doamna”, a mai declarat Ghiță, pentru Evenimentul Zilei.

Adrian Sârbu a fost arestat în anul 2015, sub acuzația de instigare la evaziune fiscală. La vremea respectivă, patronul MEDIAFAX a acuzat că dosarul său este fabricat.

„Cazul Mediafax – Adrian Sârbu, fabricat la comanda lui Pontaghiță și a camarilei lor, are drept scop distrugerea Mediafax, Gândul, Ziarul Financiar, instituții media pe care le-am construit în ultimii 25 de ani și pe care le-am menținut independente politic.Scenariul pe care il execută procurorii, inspectorii DGAF, ANAF și polițiștii de urmărire penală, toți sprijiniți copios de SRI, urmăreste punerea sub urmărire penală a unor persoane din managementul companiilor mele sub învinuiri neprobate, arestarea și forțarea lor sub șantajul menținerii în arest pentru a mă denunța drept marele instigator la evaziune fiscală și spălare de bani al României, așa cum Ponta a indicat în ieșirile lui publice încă de acum 1 an. În plan public, informații din dosar sunt transmise diverselor oficine de propaganda Pontaghiță cunoscute sau acoperite, pentru a forța decizia judecătorilor care trebuie să aprobe mandatul.

Un caz tipic de terorism de stat asupra unor instituții media împinse spre lichidare sau vânzare către grupuri de interese politice, caz prezentat publicului drept o glorioasă acțiune anti-evaziune și spălare de bani.

În aceste circumstanțe, singura mea apărare este evidența bunului simț:

În ultimii 25 de ani, am avut șansa, puterea și talentul de a construi instituții private de statură publică, PRO TV, CME, Mediapro, Mediafax, etc, care au angajat zeci de mii de români, oferindu-le oportunitatea unei cariere. Am respectat legile acestei țări, am promovat principii stricte de guvernanță corporatistă și nu am încurajat niciodată spiritul infracțional în companiile mele. Am creat generații de profesioniști. Am lucrat simultan cu sute de manageri, delegând, împărțind cu ei ideile mele și ceea ce am câștigat. Am fost singurul român care a avansat în poziția de CEO al unei companii publice americane. Am creat sute de milioane de dolari valoare pentru acționarii mei și pentru mine. Companiile aflate sub controlul sau managementul meu au plătit numai în ultimii zece ani sute de milioane de euro taxe către statul român.

Faptul că am ajuns obiectul defăimării unor impostori îmbătați de putere nu mă emoționează. Cred cu tărie în statul de drept, în libertatea presei, în dreptul fiecărui om de a fi apărat de lege, dar și în obligația fiecăruia de a se supune legilor acestei țări. Începând cu mine. Preocuparea mea astăzi este în primul rând menținerea în activitate a companiei Mediafax și asigurarea unor condiții decente de muncă pentru oamenii aflați sub o nedreaptă presiune financiară și psihică în această campanie de represalii”, se arăta în declarația publică de la acea vreme a lui Adrian Sârbu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Oana Gheorghiu, atac direct la adresa TAROM: O companie „aflată în zbor direct către eșec”
Digi24
Reacția furioasă a lui Grindeanu după acuzațiile lui Ciucu: Se poate şi fără voi la guvernare. Plecaţi toți acasă!
Cancan.ro
Cu ce boală fusese diagnosticat Alexandru, medicul mort la Floreasca? Ultima discuție cu un coleg te va lăsa fără cuvinte
Prosport.ro
FOTO. Kim Kardashian, apariție fără inhibiții la Monaco. Și-a arătat bustul generos după ce a venit direct de pe iaht la Marele Premiu de Formula 1
Adevarul
Cum verifici online dacă ai datorii la ANAF în 2026. Pașii pe care trebuie să îi urmezi
Mediafax
Șocant! Ilie Bolojan și Oana Gheorghiu, acuzați de 3580 de judecători pentru încercarea de subordonare a Justiției
Click
„Cu ce am greșit eu, Doamne?” Avertismentul magicianului Robert Tudor pentru cei care vor să își construiască o casă: „I-am dat banii la timp tot timpul”
Digi24
Cine era generalul rus ucis într-un atentat lângă Moscova. O a doua mașină-capcană a fost descoperită și detonată
Cancan.ro
BREAKING | Liderii clanului Duduianu, săltați de mascați! Ce acuzații grave li se aduc
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, cu fața tumefiată după ultimele intervenții estetice. Cum a fost surprinsă fosta asistentă tv
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia Striker, în probe pe străzile din București. Cum au reacționat oamenii când au văzut cel mai nou model Dacia
Descopera.ro
Unde a fost cea mai mare piață de sclavi din istoria omenirii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!
Descopera.ro
Grindina se schimbă, iar oamenii de știință avertizează că ar putea deveni și mai periculoasă