Prima pagină » Știri » GIP face publice originalele adreselor SRI

GIP face publice originalele adreselor SRI

Grupul de Investigații Politice (GIP) a dat publicității astăzi originalele celor două adrese ale SRI referitoare la Norica Nicolai și PNL, precum și încă două adrese ale Serviciului referitoare tot la PNL și la intenția PSD de a-l înlocui pe Victor Ponta din funcția de secretar al Camerei.

 

Grupul de Investigații Politice (GIP) a dat publicității astăzi originalele celor două adrese ale SRI referitoare la Norica Nicolai și PNL, precum și încă două adrese ale Serviciului referitoare tot la PNL și la intenția PSD de a-l înlocui pe Victor Ponta din funcția de secretar al Camerei.

Cele două noi adrese aparțin tot Grupului de Evidență din SRI, condus de Vasile Stanciu.

Una dintre adresele noi pe care le dă publicității GIP, condus de Mugur Ciuvică, are următorul conținut: "Domnule Director, Informația prezentată se referă la intenția PSD de a-l înlocui pe Victor Ponta din funcția de secretar al Camerei Deputaților".

Cealaltă adresă are următorul conținut: "Domnule Director, Informația prezentată se referă la unele intenții ale PNL". Această adresă este vizată și semnată de prim-adjunctul SRI Florian Coldea și este datată 21 octombrie 2005.

GIP amintește că în 23 septembrie a publicat două adrese ale Grupului de Evidență din cadrul SRI, care demonstrau că "SRI spionează un partid politic parlamentar și un senator al României". Prima adresă, prezentată de GIP în facsimil, are următorul conținut: "Domnule Director, Informația prezentată se referă la unele afirmații ale senatorului PNL Norica Nicolai" și este semnată de generalul de brigadă Vasile Stanciu în calitate de „Șef al Grupului de Evidență“. Cea de a doua adresă, dată publicității de GIP, are următorul conținut: "Domnule Director, Vă prezentăm un material referitor la intenția Partidului Național Liberal de a coagula un ‘pol de dreapta liberalÅ¥ în Republica Moldova, precum și reacții după recenta declarație a președintelui Traian Băsescu referitoare la ‘aderarea Republicii Moldova la UE’". Adresa este semnată de același general Vasile Stanciu, este datată 20 iulie 2006, este ștampilată, vizată și semnată de prim-adjunctul directorului SRI, Florian Coldea.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?