Prima pagină » Știri » Grapini: Filmul despre România realizat de Travel Channel va fi lansat la Londra

Grapini: Filmul despre România realizat de Travel Channel va fi lansat la Londra

Grapini: Filmul despre România realizat de Travel Channel va fi lansat la Londra

Ministrul delegat pentru IMM-uri, mediu de afaceri și turism, Maria Grapini, a anunțat, joi, că filmul documentar de promovare a României realizat de Travel Channel va fi lansat, în 6 iunie, la Londra, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Ministrul Maria Grapini a declarat, la Cluj-Napoca, într-o conferință de presă, că filmul documentar realizat de Travel Channel va fi promovat în șapte țări- țintă, printre care și Marea Britanie.

„Am deblocat acel proiect pe fonduri europene care stătea blocat de doi ani la Ministerul Dezvoltării și Turismului, cum era atunci, și am încheiat contractul cu Travel Channel pentru realizarea filmului de promovare a României. Filmul este gata și va fi lansat la Londra, în 6 iunie, după care va fi promovat în șapte țări țintă, inclusiv în România. Dintre cele șapte țări nu putea lipsi Marea Britanie și de aceea îl lansăm acolo prima dată. Eu voi fi la Londra din 5 iunie pentru a participa la lansare”, a spus Grapini.

Potrivit acesteia, filmul promovează ceea ce România are în prezent și ar trebui să conserve, și anume „frumusețea naturală, eco-natura, ecosistemele, rezervații naturale, Delta Dunării și sistemul balnear”.

Promovarea României în străinătate va fi făcută cu persoane cunoscute la nivel internațional, cum ar Prințul Charles sau Ivan Patzaichin, și legendele precum Dracula, declara, săptămâna trecută, ministrul pentru IMM, Turism și Mediu de Afaceri, Maria Grapini.

„Am găsit un proiect blocat și l-am deblocat, am încheiat un parteneriat cu Travel Channel și vor fi două episoade de film cu România, cu personaje ca Prințul Charles sau Ivan Patzaichin. Filmele vor fi date în șapte țări țintă. Acest gen de acțiuni trebuie să le facem ca să promovăm România”, spunea Grapini. (Vasile Măgrădean, [email protected])

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Substanțele chimice din plastic ar putea duce la nașteri premature