Prima pagină » Știri » Grindeanu anunță că prima tranșă aprobată de Guvern pentru sinistrați este un pas necesar, dar insuficient

Grindeanu anunță că prima tranșă aprobată de Guvern pentru sinistrați este un pas necesar, dar insuficient

Cristina Corpaci
Grindeanu anunță că prima tranșă aprobată de Guvern pentru sinistrați este un pas necesar, dar insuficient
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, anunță că „prima tranșă de ajutoare ce va fi aprobată astăzi de Guvern pentru persoanele greu încercate de viiturile din Suceava și Neamț este un pas necesar, dar insuficient”.
Președintele camerei Deputaților precizează că trebuie alocate urgent sume mari pentru: reconstrucția caselor distruse, refacerea drumurilor și a podurilor afectate, dar și sprijin real pentru familiile care au pierdut totul.
„Oamenii au nevoie de sprijin acum, nu de acțiuni de imagine și pasarea responsabilităților între autoritățile statului! Sunt într-o permanentă legătură cu președinții de Consilii Județene din Suceava și Neamț, Gheorghe Șoldan și Daniel Vasilică Harpa, cei care, cu adevărat, coordonează acțiunile de intervenție la fața locului! Sunt pe teren, zi și noapte, alături de echipele de intervenție și voluntari! Sunt cei care îi vedeți că nu fug de răspundere și nu dau vina pe alții! Muncesc. Se implică. Acesta este rolul oricărui ales: caută soluții reale, nu doar plimbă vorbe.”, mai adaugă Grindeanu, într-o postare pe Facebook.
Grindeanu a menționat că în calitate de membru al Coaliției va face tot ce este necesar ca Guvernul să sprijine oamenii din Suceava și Neamț.
„Vom face tot ceea ce ține de noi ca fiecare leu necesar să ajungă acolo unde este nevoie. Refacerea drumurilor, a podurilor, a rețelelor de apă, ajutor pentru familiile afectate- toate sunt priorități. Oamenii trebuie să-și reclădească viața. Și vom fi acolo să îi ajutăm la reconstrucție!”, a mai spus Grindeanu.
sursa foto: SorinGrindeanu/Facebook

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Europa a dezvăluit un posibil rival pentru racheta Starship de la SpaceX