Prima pagină » Știri » Guvernul interzice staționatul în locurile din zonele de votare: Eliminăm intimidarea alegătorilor

Guvernul interzice staționatul în locurile din zonele de votare: Eliminăm intimidarea alegătorilor

Guvernul interzice staționatul în locurile din zonele de votare: Eliminăm intimidarea alegătorilor
Ludovic Orban a introdus un articol în proiectul de asumare pe modificarea legii electorale, prin care o persoană nu poate staționa în locurile publice din zona de votare mai mult decât timpul necesar pentru votare.

„Am introdus un amendament privitor la faptul că nicio altă persoană nu poate staționa în locurile publice din zona de votare sau în localul de vot masi mult decîât timpul necesar pentru votare. Mi se pare extrem de important ca să eliminăm grupurile de presiune construite de preferință de primarii PSD în fața secțiilor de votare, care intimidează alegătorii și încearcă să influențeze pe ultima sută de metri dorința unui om de a vota împotriva unui primar în funcție”, a spus Ludovic Orban. în plenul Parlamentului, în timpul asumării Guvernului pe modificarea legislației electorale.

Alte amendamente aprobate de Executiv vizează reducerea la 60 de zile a termenului până la care se poate obține viza de flotant, dar și reducerea numărului de semnături pentru candidații independenți la funcția de primari.

„Față de proiectul pe care l-am transmis în momentul în care am declanșat procedura de angajare a răspundriri, am aprobat patru amendfamente. Amendamentele vizează reducerea numărului de semnături pentru candidații independenți la funcția de primari și de consilieri locali. Vizează reprezentarea în birourile electorale a partidelor parlamentare. Vizează reducerea de la 90 la 60 de zile a termenului până la care se poate stabili reședința și obține viza de flotant. Orice prevedere pe care noi am considerat-o că este menită a îmbunătăți calitatea actului și a crește democrația în mecanismul de alegere a primarilor am introdus-o în acest proiect de lege”, a completat Orban.

Guvernul și-a asumat, miercuri, în fața Parlamentului, răspunderea pe modificarea legislației electorale, astfel încât alegerile locale să fie desfășurate în două tururi de scrutin.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sorin Grindeanu i-a dat dreptate lui Nicușor Dan: „Nu prea a fost nevoie de majorarea TVA”
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Călăul lui Gheorghe Chindriș, dezvăluiri uluitoare. Motivul pentru care tânărul de 26 de ani l-a ucis pe fostul director de la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Rușii din prima linie se plâng de o alternativă internă la Starlink: „Sunt de tot rahatul”
Mediafax
Grindeanu s-a dezlănțuit: „Toată vara am văzut cât de hoți sunt primarii, cum își angajează amantele și neamurile la primărie”
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Reacție din AUR după ce Curtea Constituțională a aprobat tăierea pensiilor magistraților
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Ce se întâmplă doctore
Destinul a 'lucrat' pentru cele două handbaliste de la CSM București care și-au oficializat relația! Detalii neștiute despre Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
2026: Cine trebuie să curețe locurile de parcare? Ce spune legea și cine riscă amendă
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Experiment: Bonobo, capabil de „jocuri imaginare”