Prima pagină » Știri » Guvernul Ungariei intenționează să vândă ventilatoare mecanice după o achiziționare excesivă

Guvernul Ungariei intenționează să vândă ventilatoare mecanice după o achiziționare excesivă

Guvernul Ungariei intenționează să vândă ventilatoare mecanice după o achiziționare excesivă

Ministerul Afacerilor Externe și Comerțului a însărcinat ambasadele Ungariei să vândă 8.000 de ventilatoare, a raportat HVG. Mai târziu, ministerul a confirmat acest lucru, dar fără a specifica date factuale

În răspunsul său, Ministerul a admis că într-adevăr încearcă să vândă ventilatoarele și că procedura era încă în desfășurare.

Aceștia au explicat că, în primul val, lipsa ventilatoarelor devenise o problemă în mai multe țări, „… că medicii din mai multe țări europene trebuiau să decidă cine să beneficiezee de un ventilator și pe cine nu, cine ar putea trăi și cine ar muri. Ungaria și-a propus să evite această situație teribilă, așa că a decis să cumpere ventilatoare.

Exces de 8.000 de ventilatoare cumpărate de guvernul Ungariei

”Pe piața internațională a existat o concurență dură pentru ventilatoare și a trebuit să ne opunem acestei concurențe. Acum s-a stabilit că în niciun caz nu se poate întâmpla ca cineva să nu aibă acces la un ventilator. Este disponibil un număr adecvat de dispozitive ”, a insistat Ministerul.

Guvernul de la Budapesta a cheltuit în acest an 300 miliarde de forinţi (953 milioane de dolari) pentru achiziţionarea de ventilatoare mecanice

La începutul focarului de coronavirus, Ungaria avea o sursă de 2.560 de ventilatoare, potrivit guvernului. Calculele lor au constatat că țara ar fi avut nevoie de cel puțin 8.000 pentru cel mai rău scenariu. Cu toate acestea, ulterior s-a dovedit că guvernul, pentru a se asigura că vor sosi „10.000”, a achiziționat un total de 16.863 de ventilatoare care costă în total 300 miliarde HUF (815,5 milioane EUR) în total. Potrivit experților, acest preț a fost foarte mare în comparație cu achizițiile din alte țări.

Achiziţiile de ventilatoare mecanice au fost criticate şi de partidele ungare de opoziţie pentru că numărul ventilatoarelor de depăşi cu mult personalul medical disponibil pentru a le opera.

În replică, ministrul de Externe, Peter Szijjarto a spus joi că Ungaria a cumpărat aceste echipamente, în principal din China, atunci când condiţiile erau unele „anormale” şi fiecare ţară din lume concura să le cumpere.

Miercuri, Ungaria avea 255 de pacienţi care aveau nevoie de ventilatoare mecanice, de aproape cinci ori mai mulţi decât avea la începutul lunii octombrie. Aceasta în condiţiile în care în ultima săptămână, Ungaria a înregistrat al treilea cel mai mare număr de decese per capita din Uniunea Europeană, după Cehia şi Belgia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cine plătește de fapt tarifele impuse de Donald Trump?