Prima pagină » Știri » Hollande, favorabil aderării României la Schengen

Hollande, favorabil aderării României la Schengen

Hollande, favorabil aderării României la Schengen
Președintele Franței, Francois Hollande, a declarat, miercuri, după întrevederea cu premierul Dacian Cioloș, că sistemul Schengen trebuie îmbunătățit, având în vedere că o destrămare a acestuia ar avea consecințe extrem de grave pentru UE, el arătându-se deschis aderării României la acest spațiu.

Hollande a abordat, în cadrul declarațiilor oficiale susținute împreună cu premierul român, problema aderării României la Schengen.

„Am vrut, de asemenea, să reamintim că am vrea să asigurăm un viitor Spațiului Schengen. Pentru că o destrămare a sistemului Schengen ar avea consecințe extrem de grave pentru Uniunea Europeană. Trebuie să îmbunătățim sistemul Schengen, va trebui să rediscutăm un anumit număr de reglementări și de moduri de aplicare, dar trebuie să păstrăm spațiul de liberă-circulație Schengen”, a afirmat Hollande.

„România vrea de mult timp să devină membră cu drepturi depline a Spațiului Schengen. Iar miniștrii de Interne ai țărilor noastre discută în acest moment pentru a stabili ce etape trebuie să parcurgem în materie de securitate și care de altfel au fost deja discutate de prietenii noștri români. Securitatea este – și discutăm cu toții, în special în Parlamentul European – despre registrul european al pasagerilor, pentru că acest lucru va permite verificările și va facilita aderarea României la spațiul Schengen cu spațiul aerian”, a precizat el.

Hollande a evocat, la începutul declarațiilor de presă, faptul că Dacian Cioloș a fost un ”excelent comisar european pentru Agricultură” într-un moment dificil pentru acest domeniu.

El s-a referit și la chestiunea romilor, arătând că atât România, cât și Franța trebuie să facă un efort de integrare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
7 plante care nu trebuie atinse niciodată fără mănuși