Prima pagină » Știri » Ion Cristoiu: Gestul prin care Nicușor Dan a dat dovadă, în fine, că e președintele României

Ion Cristoiu: Gestul prin care Nicușor Dan a dat dovadă, în fine, că e președintele României

Opinia lui Ion Cristoiu, scriitor și publicist: Gestul prin care Nicușor Dan a dat dovadă, în fine, că e președintele României.

„Un eveniment de o excepțională importanță, unul din marile evenimente ale perioadei e constituit de sesizarea CCR pe motiv de neconstituționalitate de către președintele României a celebrei faimoasei legi Vexler, lege după numele inițiatorului, care este deputatul Wexler, președintele Federației Comunității Evrești din România.

O lege incredibilă prin caracterul abuziv, prin încălcarea statului de drept, prin încălcarea tuturor drepturilor omului și nu numai a libertății de exprimare. Legea a fost inițiată de domnul „cu pricina”, care este membru al Parlamentului, nu pentru că ar fi candidat, s-ar fi bătut, ci pentru că reprezintă o minoritate în România, așa cum reprezintă și alte minorități.

Această lege a fost inițiată, cultivată și dezbătută într-un context electoral ticălos, în care așa-zisele formațiuni pro-europene PSD, PNL, UDMR și USR au manipulat opinia publică în favoarea pro-europenilor, dar și în favoarea candidatului Nicușor Dan, vorbind, invocând un pericol de radicalizare a discursului antisemit pericolul ca România să fie antisemită, pericolul ca evreii să fie victimele unui progrom.

Pericol mare, pericol social repet, sprijinit de o presă ticăloasă și analfabetă, cu multe coțofene absolvente ale Wikipedia,  adică au citit despre fascism, despre Corneliu Zelea Codreanu, despre mareșalul Antonescu și în general despre istoria României de pe Wikipedia și apoi s-au dus în studiouri și având liber la prostire, sigur, au emis tot felul de prostii.

Repet, a fost un moment electoral, însă adoptarea acestei legi care în esență trimite la pușcărie pentru 5 ani echivalând cu infracțiune de nu știu cultivare a unor persoane precum Corneliu Zelea Codreanu sau propagandă legionară sau propagandă fascistă repet fără minimă rigoare juridică, pentru că Vexeler a făcut această lege rapid, sigur o să putem discuta, profitând ca și alți membri sau ca și alți membri ai comunității de evrei mică în România de acest curent de pericol fascist pentru ca să obțină tot felul de favoruri.” Continuarea în materialul video.

AUTORUL VĂ RECOMANDĂ ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Reacția Kremlinului după ce șeful NATO a avertizat că Rusia ar putea ataca statele membre