Prima pagină » Știri » liescu: Am semnat moțiunea de cenzură, deși îmi mențin obiecțiile

liescu: Am semnat moțiunea de cenzură, deși îmi mențin obiecțiile

Președintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, astăzi, că a semnat moțiunea de cenzură, deși are o serie de obiecții legate de aceasta, pe care și le menține.

Președintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, astăzi, că a semnat moțiunea de cenzură, deși are o serie de obiecții legate de aceasta, pe care și le menține.

Întrebat de ce a semnat pentru depunerea moțiunii, în cazul în care are și își menține obiecțiile legate de aceasta, Iliescu a răspuns: „Pentru că am decis să o depunem. Depunerea moțiunii nu e un lucru rău. Moțiunea este o analiză pertinentă și necesară în legătură cu guvernarea de dreapta, luată în ansamblu, din ultimii trei ani“.

El a apreciat că o asemenea dezbatere în Parlament este binevenită.

Comitetul Executiv al PSD a aprobat ca moțiunea de cenzură "1000 de zile de haos. Sfârșitul guvernării de dreapta" să fie depusă luni, 24 septembrie, a declarat, miercuri, liderul partidului, Mircea Geoană, care a precizat că decizia a fost luată cu o majoritate covârșitoare, înregistrându-se doar două abțineri, ale lui Ion Iliescu și Viorel Pupeză.

Geoană a spus că cele două abțineri înregistrate, respectiv ale lui Ion Iliescu și Viorel Pupeză, nu s-au referit la textul moțiunii, ci la oportunitatea depunerii moțiunii de cenzură în acest moment.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Cabral, primele imagini cu noua iubită! Se anunță o mega-relație în showbiz
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
Ucraina vrea ca jumătate dintre infanteriști să fie voluntari străini. Ce salarii oferă Kievul pentru a lupta cu rușii
Mediafax
Șase sfere MISTERIOASE au apărut pe o plajă. Nimeni nu îndrăznește să le atingă
Click
Filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu intră în cursa pentru Premiile Oscar. Pelicula în care joacă Sebastian Stan a făcut un pas uriaș spre cea mai râvnită statuetă
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Artificiile trase de Ziua Americii puteau să doboare un avion: „Tocmai am auzit o bubuitură!”
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
De ce relațiile imprevizibile pot părea mai intense decât cele sănătoase