Prima pagină » Știri » Linie specială de autobuz pentru cartierul ANL „Henri Coandă”/ Când va fi inaugurată

Linie specială de autobuz pentru cartierul ANL „Henri Coandă”/ Când va fi inaugurată

Linie specială de autobuz pentru cartierul ANL „Henri Coandă”/ Când va fi inaugurată

Societatea de Transport Bucureşti STB SA înfiinţează, începând cu 20 septembrie, linia de autobuz 231, care va funcţiona între noul terminal „Cartier Henri Coandă” şi „Piaţa Presei”, anunță Primăriea Capitalei. Intervalul de succedare în staţii este de 20 de minute în orele de vârf şi de 30 de minute în restul zilei.

Noua linie va funcționa cu 5 autobuze în zilele de lucru şi 3 în zilele de sărbătoare

Linia 231 va funcţiona pe următorul traseu: sensul de mers „Cartier Henri Coandă” – „Piaţa Presei” pe Strada Biharia, Bulevardul Mircea Veroiu, Strada Ştefan Mihăilescu-Brăila, Strada Câmpul Pipera, Bulevardul Pipera, Pasaj CFR Pipera, Şoseaua Pipera, Strada Nicolae Caramfil, Bulevardul Beijing, Bulevardul Aviatorilor, Bulevardul Mareşal Constantin Prezan, Strada Alexandru Constantinescu, Bulevardul Mărăşti. Traseul are 9 staţii.

Pe sensul de mers „Piaţa Presei” – „Cartier Henri Coandă”, traseul va fi pe Bulevardul Kiseleff, Arcul de Triumf, Piaţa Charles de Gaulle, Bulevardul Aviatorilor, Strada Nicolae Caramfil, Şoseaua Pipera, Pasaj CFR Pipera, Bulevardul Pipera, întoarcere în intersecţia cu sens giratoriu Bulevardul Pipera/ Şoseaua Bucureşti Nord, Bulevardul Pipera, Strada Câmpul Pipera, Strada Ştefan Mihăilescu-Brăila, Bulevardul Mircea Veroiu, Drumul Nisipoasa, Bulevardul George Constantin, Strada Biharia. Traseul are 14 staţii.

Intervalul de succedare în staţii este de 20 de minute în orele de vârf şi de 30 de minute în restul zilei

„Prin înfiinţarea acestei linii, STB SA dezvoltă reţeaua de transport către noile cartiere rezidenţiale şi face astfel legătura atât cu mijloacele de transport de suprafaţă din zona centrală a Capitalei, cât şi cu metroul. Mii de locuitori vor putea accesa mult mai uşor mijloacele de transport în comun, fără a mai fi nevoiţi să se bazeze exclusiv pe autoturismul personal. Primăria Capitalei şi Societatea de Transport Bucureşti STB SA se implică activ în dezvoltarea unui plan integrat de transport public în comun, astfel încât toţi cetăţenii să beneficieze de servicii fiabile şi calitative”, se arată în comunicatul Primăriei Capitalei citat de Agerpres.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România a indicat Ucrainei ce nave să nu atace în Marea Neagră
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Părinții Victoriei, îngenuncheați de durere lângă sicriu. Mihaela și Cazimir Ionescu, devastați după pierderea fiicei lor
Prosport.ro
Cum și-a împăcat Bogdan Stancu soția după escapada cu prezentatoarea TV. VIDEO
Adevarul
România face eforturi pentru a păstra trupele SUA. Ce ar însemna o retragere americană de pe flancul estic
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„Cineva și-a construit o casă pe terenul meu”. Coșmarul unui român care a cumpărat o proprietate în urmă cu 12 ani
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Anunțul pe care îl aștepta toată lumea despre A7. Cristian Pistol anunță data și ora deschiderii celor 47,10 km noi
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Polonia „nu dorește” arme nucleare pe teritoriul său, a transmis ministrul adjunct al Apărării