Prima pagină » Știri » Liviu Dragnea, despre exploatarea gazelor de șist: Trebuie să avem o poziție pragmatică

Liviu Dragnea, despre exploatarea gazelor de șist: Trebuie să avem o poziție pragmatică

Liviu Dragnea, despre exploatarea gazelor de șist: Trebuie să avem o poziție pragmatică
Vicepremierul Liviu Dragnea consideră că România și actualul Guvern trebuie să aibă o poziție pragmatică în ceea ce privește exploatarea gazelor de șist, în care să fie luați în calcul factorii de risc, dar și posibilitatea ca țara noastră să aibă de câștigat economic din utilizarea acestor resurse.

Prezent, duminică, la Vaslui, Liviu Dragnea a afirmat că exploatarea gazelor de șist ar putea reprezenta resursele necesare pentru dezvoltarea României, însă prioritară este protecția populației împotriva oricăror riscuri, inclusiv cele ale sărăciei, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Noi trebuie să avem o poziție pragmatică. Avem informații că în subsol sunt aceste resurse naturale (n.r. – gazele de șist) într-o cantitate suficient de mare astfel încât să ajute zonele de unde vor fi extrase, precum și economia națională. Avem două variante: cea în care permitem, în primul rând, să se verifice dacă informațiile sunt corecte, și cea în care spunem „nu” din start. Atunci, dacă nici aceste resurse potențiale nu sunt folosite, încep să mă gândesc de unde mai găsim resurse pentru dezvoltare? Primul lucru care trebuie să ne intereseze pe toți este protecția populației împotriva oricăror riscuri, dar să ne gândim serios și cu toată deschiderea și la protejarea populației împotriva sărăciei”, a declarat Dragnea.

Viceprim-ministrul Liviu Dragnea consideră că populația ar trebui să fie „onest” informată și de persoane „avizate” în ceea ce privește explorarea și exploatarea gazelor de șist în România.

„Știu că s-au făcut asemenea exploatări de gaze de șist în Statele Unite ale Americii și nu am văzut acolo decât că prețul gazelor a scăzut foarte mult, iar asta înseamnă că industria s-a dezvoltat foarte tare. Populația a plătit mai puțin și economia americană a fost ajutată foarte mult de exploatrea gazelor de șist. De ce nu am putea încerca și noi, până la urmă? Contează și părerea populației, dar trebuie să ne uităm cu mare atenție cât de mult este avizată și informată populația și, mai ales, cât de corect și onest este informată. Să vedem cu foarte mare sinceritate cine tot întreține și cine încearcă să informeze sau să dezinformeze populația într-un fel sau altul. Este foarte simplu: putem rămâne cu gazele de șist în subsol, dar la suprafață cu aceeași lipsă de bani”, a conchis Liviu Dragnea.

Dragnea a făcut aceste declarații în contextul în care, în ultima perioadă, la Oradea, Arad, Timișoara, Cluj-Napoca, Vaslui și Bârlad au avut loc, joi seară, proteste față de exploatarea gazelor de șist, la care au participat câteva sute de persoane.

Liviu Dragnea a fost prezent, duminică, la Vaslui, la Conferința Județeană a PSD, în cadrul căreia Dumitru Buzatu a fost reales, ca unic candidat, pentru un nou mandat de președinte al social-democraților vasluieni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur