Prima pagină » Știri » Liviu Pop: Pentru anul universitar viitor au fost stabilite peste 33.000 de locuri la masterat

Liviu Pop: Pentru anul universitar viitor au fost stabilite peste 33.000 de locuri la masterat

Ministrul interimar al Educației, Liviu Pop, a declarat, vineri, la Timișoara, că pentru anul universitar viitor au fost stabilite peste 33.000 de locuri la masterat, cele mai multe - peste 20.000 - la universitățile de cercetare avansată și educație, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Ministrul interimar al Educației, Liviu Pop, a declarat, vineri, la Timișoara, că pentru anul universitar viitor au fost stabilite peste 33.000 de locuri la masterat, cele mai multe – peste 20.000 – la universitățile de cercetare avansată și educație, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Liviu Pop a spus, într-o conferință de presă la Prefectura Timiș, că au fost stabilite 33.741 de locuri la masterat pentru anul universitar 2012-2013, din care 2.755 în Timișoara.

Astfel, universităților de cercetare avansată și educație le-au fost alocate 20.035 de locuri, universităților de cercetare științifică – 9.700 de locuri, universităților de cercetare științifică pentru învățământul militar – 386 de locuri, universităților de creație artistică – 740 de locuri, iar universităților centrate pe educație – 2.880.

„În total, sunt 33.741 de locuri la masterat în anul universitar 2012-2013. De acum înainte, studenții știu unde să se înscrie pentru masterat”, a afirmat Pop.

În Timișoara au fost alocate, potrivit ministrului, 2.755 de locuri, dintre care la Universitatea Politehnică – 1.300, la Universitatea de Vest – 1.100, la Universitatea de Științe Agricole – 320, iar la Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” – 35 de locuri.ie

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șeful care a cheltuit 90.000 de dolari pentru ca angajații să doarmă mai bine
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Cu ce se ocupă iubita lui Tudor Chirilă. O țeapă de 30.000 de euro a băgat-o pe Iulia Mîzgan în depresie. „Nu am fost atentă”
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
„Vânătorul de extratereștri de la Harvard” va conduce noul consiliu OZN al lui Donald Trump