Prima pagină » Știri » Macovei: CSM funcționează ca o cooperativă de ascuns ilegalități

Macovei: CSM funcționează ca o cooperativă de ascuns ilegalități

Știri
Fostul ministru al Justiției, Monica Macovei, a afirmat, astăzi, într-un interviu pentru Deutsche Welle, că este irelevant cine va fi desemnat, joi, șeful Consiliului Superior al Magistraturii atâta timp cât instituția funcționează ca o cooperativă de ascuns ilegalități și care încalcă legea constant.

 

Fostul ministru al Justiției, Monica Macovei, a afirmat, astăzi, într-un interviu pentru Deutsche Welle, că este irelevant cine va fi desemnat, joi, șeful Consiliului Superior al Magistraturii atâta timp cât instituția funcționează ca o cooperativă de ascuns ilegalități și care încalcă legea constant.

"Mi se pare irelevant cine va fi președinte și vicepreședinte al CSM pentru că experiența mea de doi ani și jumătate arată că această instituție nu funcționează decât ca o cooperativă de ascuns ilegalități și care încalcă legea în mod constant. Pot să vă dau ca exemplul decizia CSM de a nu aplica legea privind vârsta de pensionare în privința președintelui Înaltei Curți de Casație și Justiție (Nicolae Popa-n.r.). Deși toți magistrații din 2005 se pensionează de la 68 de ani, CSM a decis să nu aplice această lege și să-l lase pe președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție să mai stea încă doi ani, până la 70 de ani", a afirmat Monica Macovei.

Ea a precizat că "este numai unul dintre exemple care înseamnă corupție fiindcă, după cum spun americanii, «nici o cafea nu este gratis»". "Așa că, astfel de favoruri și încălcări de lege trebuie să se plătească. Această instituție nu va reforma justiția ci va opri orice reformă. O soluție ar fi eliminarea votului secret care îi face pe membrii CSM să nu fie responsabili pentru nicio decizie pe care o iau", a mai arătat Monica Macovei, ministrul Justiției între decembrie 2004 – aprilie 2007.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
În urmă cu 116 ani, Pământul trecea la o distanţă foarte mică pe lângă cometa lui Halley