Prima pagină » Știri » Mai mulți profesori și studenți de la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița sunt audiați

Mai mulți profesori și studenți de la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița sunt audiați

Mai mulți profesori și studenți de la Universitatea „Eftimie Murgu
Potrivit unor surse judiciare, mai mulți studenți și trei profesori, între care și președintele Senatului Universității "Eftimie Murgu", Marian Mihăilă, au fost duși la audieri, joi după-amiază, la Parchetul Tribunalului Caraș-Severin, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit unor surse judiciare, mai mulți studenți și trei profesori, între care și președintele Senatului Universității „Eftimie Murgu”, Marian Mihăilă, au fost duși la audieri, joi după-amiază, la Parchetul Tribunalului Caraș-Severin, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Aceștia sunt audiați de procurori de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și de cei de la Direcția Generală Anticorupție.

Perchezițiile la Universitatea „Eftimie Murgu” și la locuințele unor profesori s-au încheiat în jurul orei 18.00, iar procurorii au ridicat zeci de saci cu documente, care vor fi aduși la București.

Președintele Senatului Univerisății „Eftimie Murgu” din Reșița, Marian Mihăilă, mai are o condamnare de trei ani de închisoare cu suspendare pentru trafic de influență, după ce a intermediat o mită pentru Cătălin Șerban, fostul vicepreședinte al Curții de Apel Timișoara.

Un număr de 18 percheziții au avut loc, joi, la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița și la locuințele unor profesori de la această unitate de învățământ, suspectați că au primit între 300 și 400 de euro de la studenți pentru promovarea unor examene.

Potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, procurorii au făcut 18 percheziții în județele Caraș-Severin și Timiș.

„Procurori ai Secției de urmărire penală și criminalistică de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție fac cercetări într-o cauză penală având ca obiect săvârșirea unor infracțiuni de abuz în serviciu, fals intelectual, luare de mită și dare de mită săvârșite de către cadre didactice universitare și studenți, constând în condiționarea promovării examenelor de primirea unor sume de bani, chiar și în condițiile în care studenții nu se prezentau la examen, precum și în tranzacționarea unor lucrări de licență elaborate/susținute în anii anteriori contra unor sume de bani percepute de la cursanți cuprinse între 300 și 400 de euro pe lucrare”, se arăta în comunicat.

Surse judiciare declarau că perchezițiile au avut loc la locuințele unor profesori și la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița.

Aceleași surse au susținut că, joi dimineață, a fost organizat și un flagrant. Mai exact, o studentă i-ar fi dat decanului Facultății de Științe Sociale de la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița suma de 300 de euro pentru promovarea unui examen.

Profesorul a fost înconjurat de procurori, după ce a primit banii de la studentă, fiind ridicat pentru audieri.

Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița este condusă de rectorul Doina Frunzăverde, soția lui Sorin Frunzăverde.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Obiceiuri și tradiții de Anul Nou din lume: Cine lovește pereții casei și ușile cu păine?