Prima pagină » Știri » Maidanezii din Călărași au fost împușcați de vânători pentru că „hărțuiau vânatul”

Maidanezii din Călărași au fost împușcați de vânători pentru că „hărțuiau vânatul”

Maidanezii din Călărași au fost împușcați de vânători pentru că
Cei 30 de maidanezi găsiți morți pe un câmp din Călărași au fost împușcați de către reprezentanți ai Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi (AVPS) Oltenița pe motiv că hărțuiau vânatul, afirmă polițiștii.

Cei 30 de maidanezi găsiți morți pe un câmp din Călărași au fost împușcați de către reprezentanți ai Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi (AVPS) Oltenița pe motiv că hărțuiau vânatul, afirmă polițiștii.

În urma cercetărilor efectuate de poliști în cazul câinilor găsiți morți pe un câmp din apropierea comunei Luica, din județul Călărași, s-a constatat că AVPS Oltenița a organizat și desfășurat acțiuni de combatere a dăunătorilor pe fondul cinegetic 37 Mitreni. „Au fost emise în acest sens autorizații de vânătoare, care confereau dreptul de a vâna pe fondul cinegetic, activitățile fiind coordonate de reprezentantul legal al asociației. Polițiștii au identificat participanții la aceste acțiuni, respectiv paznici de vânătoare și membri ai Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Oltenița”, se arată într-un comunicat al Poliției Județene Călărași.

Reprezentanții vânătorilor au declarat în fața anchetatorilor că mai multe grupuri de maidanezi au hărțuit vânatul, fapt care a „impus împușcarea acestora”. Vânătorii au invocat că aveau dreptul să împuște maidanezii în baza legii 407/2006 a vânătorii și a protecției fondului cinegetic.

Cadavrele câinilor au fost transportate pe marginea drumului județean 401 și ar fi urmat să fie ridicate de către asociația de vânătoare în vederea incinerării.

În urma verificărilor polițiștilor, s-a stabilit proveniența maidanezilor. „La data de 27 noiembrie 2012, Asociația Fonduri Europene – Consultanță Curcani și ECOSAL – Servicii Oltenița SRL au încheiat un contract de prestări servicii pe o perioadă de un an. În baza acestuia, se instituia obligația Asociației Fonduri Europene Consultanță de a asigura adăpostirea, hrănirea și îngrijirea medicală a animalelor fără stăpân, captivate de beneficiarul ECOSAL Servicii Oltenița SRL, pe raza municipiului Oltenița”, se precizează în comunicat.

Polițiștii au descoperit că la jumătatea lunii februarie, reprezentanții firmei care trebuia să se ocupe de îngrijirea câinilor au abandonat adăpostul, iar câinii au fost lăsați liberi, fără a-i anunța pe reprezentanții Ecosal Servicii Oltenița SRL și fără a rezilia contractul de prestării servicii.

„Noi nu putem spune că vânătorii au acționat sau nu în legalitate. Urmează să stabilim pentru că dosarul este încă în cercetare”, a declarat pentru gândul inspectorul de poliție Ramona Tudor, purtător de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Călărași.

La sfârșitul săptămânii trecute, 30 de câini au fost găsiți morți pe marginea unui drum județean din Călărași, pe o distanță de trei kilometri, între localitățile Luica și Mânăstirea.

Camera Deputaților a votat în 22 noiembrie 2012 legea  privind gestionarea câinilor fără stăpân, care permite inclusiv soluția eutanasierii animalelor dacă autoritățile locale o consideră oportun.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Risc crescut de retrogradare pentru România. Ce a transmis agenția S&P Global Ratings?