Prima pagină » Știri » Manda: SRI a transmis către ANI informații despre Iohannis, când acesta devenea membru PNL

Manda: SRI a transmis către ANI informații despre Iohannis, când acesta devenea membru PNL

Manda: SRI a transmis către ANI informații despre Iohannis, când acesta devenea membru PNL
Mai multepe gandul.info

„Sunt două lucruri – unul este legat de Nota secretă la care a făcut referire fostul director al ANI, domnul Horia Gerogescu, notă pe care am solicitat să ne parvină de la SRI. Este vorba despre un document secret. Printre persoanele care au fost înștiințate de către SRI, cei de la ANI, se afla, la vremea respectivă primarul municipiului Sibiu, Klaus Werner Iohannis. Ce este interesant de observat și este un subiect pe care l-am discutat în cadrul Comisiei este următorul: informarea, nota aceasta, a plecat de la SRI către ANI pe data de 20 februarie 2013. Surprinzător sau nu, exact în ziua în care domnul Klaus Iohannis devenea membru al PNL, iar la trei zile după, domnul Klaus Iohannis devenea prim-vicepreședinte al PNL”, a declarat Manda, miercuri, după ședința Comisiei SRI.

Acesta a precizat că elementele pe care cei de la SRI le-au transmis către ANI, ca fiind posibile suspiciuni de incompatibilitate sau conflict de interese, erau situații din anii 2010, respectiv 2012 și că acele informații sunt publice.

„Ne-am întrebat și am stabilit să transmitem către SRI o serie de solicitări suplimentare, să ne spună și nouă când a cules SRI acele informații despre domnul Klaus Iohannis și dacă le-a cules într-o perioadă anterioară de ce nu le-a transmis la momentul respectiv la care le-a avut, mai ales că acele informații sunt din spațiul public. Au fost discuții în cadrul Comisiei dacă putem să vorbim de un exemplu clar de poliție politică sau de țintă, nu este o concluzie a Comisiei, așteptăm și celelalte răspunsuri”, a adăugat Claudiu Manda.

De asemenea, președintele Comisiei SRI a precizat că membrii acesteia au decis să solicite SRI o altă notă, care viza mai mulți miniștri din Guvernul USL.

„Am decis, la fel, să solicităm SRI o altă notă despre care s-a tot vorbit în spațiul public, o notă care viza mai mulți miniștri din guvernul USL, la vremea respectivă, printre care și ministrul Dezvoltării, la vremea respectivă, domnul Hellvig Eduard. Pe nota respectivă sunt mai multe persoane decât doar domnul Iohannis, acesta este un nume care ne-a sărit în ochi, pentru că este coroborat cu data și se încadrează în situația pe care ne-a spus-o la vremea respectivă domnul Horia Georgescu, în sensul că se invoca articolul din lege încălcat și care ar fi starea de incompatibilitate”, a afirmat Manda.

Totodată, acesta a declarat că în solicitările care vor fi trimise către SRI, membrii comisiei vor întreba care este baza legală care permitea SRI, la vremea respectivă, să informeze ANI despre diferite spețe care sunt de competența ANI și în cât timp de la data la care aflau.

Manda a spus că nu poate concluziona în acest moment dacă a fost o coincidență sau nu data la care SRI a transmis ANI informațiile despre Iohannis.

Referitor la Nota lui Georgescu, Claudiu Manda a spus că în ea figurau persoane de la mai multe politicieni, persoane din administrația locală, dar și un europarlamentar.

Citește și

Mediafax
Lovitură pentru bugetari! OUG care le taie din salariu și reduce zilele de concediu, aprobată
Digi24
Occidentul nu e pregătit pentru războiul hibrid al lui Putin, spune un disident rus. Ce tactică folosește GRU pentru sabotarea Vestului
Cancan.ro
Operația Elenei Udrea s-a terminat! Informații de ultimă oră despre starea soției lui Adrian Alexandrov
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
Adevarul
Concedii de austeritate pentru primari de comune: pachete de „formare profesională” la all inclusive pe litoral
Mediafax
Parlamentarii care au case în București și Ilfov nu vor mai primi bani pentru chirie
Click
Irinuca și-a vizitat tatăl, pe Irinel Columbeanu, la azil. Ion Cassian: „Îi dă lui Iri și bani de buzunar”. Promisiunea grea a fostului milionar
Wowbiz
A murit tatăl lui Nicușor Dan! A fost înmormântat în mare secret
Antena 3
Moment jenant pentru iubita lui DiCaprio la nunta lui Bezos. Vittoria a atras toate privirile după ce rochia i s-a făcut praf
Digi24
Nicu Ștefănuță, după participarea record la Pride în Budapesta: „O catastrofă pentru Viktor Orban și o lecție pentru cei de la noi”
Cancan.ro
Socrii Kirei Hagi și-au făcut apariția la biserică în stil mare! Cum arată cuscrii lui Gică Hagi
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marcel Prodan, bărbatul care a bătut-o pe Alexandra Stan! Viața lui s-a schimbat radical
observatornews.ro
O bunică s-a trezit pe un site de escorte fără voia ei. Anunţul ar fi fost postat de un vecin
StirileKanalD
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
KanalD
Accident rutier cu 39 de victime în județul Bihor! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
Ciao.ro
Divele din România care au atras toate privirile cu cele mai îndrăznețe ţinute! Imagini de colecție
Promotor.ro
BT Leasing vinde o Dacia Duster 4×4. Cât valorează SUV-ul românesc cu doar 55.600 de KM la bord – FOTO
Descopera.ro
DOVADA că Inteligența Artificială a depășit oamenii
Capital.ro
RCA 2025. Decizie pentru șoferii din România. Ce se întâmplă după 1 iulie. Cine va plăti o poliță mai mare
Evz.ro
Moment emoționant pentru Columbeanu. Fiica l-a vizitat la azil
A1
Călin Georgescu, apariție neașteptată la biserica unde Kira Hagi și Thomas Ferfelis s-au cununat religios. Cum a fost surprins
Stirile Kanal D
„A căzut pe mine” Mărturiile sfâșietoare ale martorilor din momentul în care Liviu a murit, lovit de fulger! Tânărul s-a prăbușit cu vioara în brațe
Kfetele
Nicușor Dan și-a condus tatăl pe ultimul drum în mare secret. Drama familiei Președintelui României
RadioImpuls
România își jelește campionul. A plecat dintre noi, dar rămâne în istorie: "Federaţia Română de Fotbal regretă dispariţia". Nimeni nu era pregătit pentru o asemenea pierdere. Nu există cuvinte. Doar tăcere și durere
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă și Bubulina, în pat. Acţiune din greu! La un moment dat...
Descopera.ro
Teoria migrației din Paleolitic, sub semnul întrebării. Ce au descoperit acum arheologii?