Prima pagină » Știri » Medic, despre minora de 13 ani moartă de COVID: „E cu atât mai trist cu cât vorbim de adolescent”

Medic, despre minora de 13 ani moartă de COVID: „E cu atât mai trist cu cât vorbim de adolescent”

Medic, despre minora de 13 ani moartă de COVID: „E cu atât mai trist cu cât vorbim de adolescent”

O fată de 13 ani dintr-o comună din Bacău a murit din cauza de COVID-19, la câteva ore de la internarea în spital. Minora a mers la medicul de familie pentru că se simțea rău de câteva zile, iar imediat ce a fost consultată a fost trimisă cu ambulanța la Spitalul Județean de Urgență Bacău, unde medicii nu au mai putut să o salveze. „În momentul intubării, a început să aibă hemoragie. Din plămâni, pe căile respiratorii, i-a ieșit sânge, un sânge proaspăt, aerat”, au declarat medicii.

Potrivit medicului Adina Lupu, aparent, fetița nu avea niciun fel de patologie asociată, neavând nici boli cronice.

„Cu toții am fost răvășiți de evoluția fetiței. O fetiță, care aparent, nu avea niciun fel de patologie asociată, fără boli cronice. Se pare că simptomatologia era cam de o săptămână, cu alternanță de prezență la școală de 2-3 zile, stat acasă, revenit la școală. Când s-a prezentat la medicul de familie, acesta a sesizat gravitatea cazului pentru că fetița era cu de insuficiență respiratorie severă, a chemat ambulanța și a ajuns în UPU Pediatrie cu o saturație 60 la sută. Totodată, a fost testată COVID-19 pozitiv. Dată fiind gravitatea cazului, a fost chemat să intervină, atât medicul de pe ATI-adulți, cât și cele din Pediatrie, care era acasă, de gardă. A fost solicitat de urgență să vină la spital pentru că analizele efectuate în UPU sugerau o implicare a tuturor organelor. Noi numim medical asta drept sindrom inflamator multisistemic. A fost internată în ATI, iar datorită evoluției rapide a fost și intubată. În momentul intubării, a început să aibă hemoragie: din plămâni, pe căile respiratorii, i-a ieșit sânge, un sânge proaspăt aerat, iar după câteva ore s-a produs decesul”, a declarat, pentru corespondentul Gândul Cătălin Cojocaru, medicul Adina Lupu.

Primul caz de acest gen de la nivelul județului Bacău

„E cu atât mai trist cu cât vorbim de adolescent, aparent sănătos. Un copil care nu avea nicio patologie în spate. Au mai fost sugari, dar adolescent cu o evoluție așa de rapidă nu am avut”, a încheiat directorul medical de la Spitalul Județean de Urgență Bacău.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O nouă explozie la Moscova, pe strada unde a fost asasinat generalul Sarvarov: Cel puțin 3 persoane ucise
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Tradiții în Ajunul Crăciunului: Ce obiceiuri sunt în diferite regiuni ale țării
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Planul de pace în 20 de puncte susținut de Ucraina și SUA, prezentat de Volodimir Zelenski
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Stimularea unei singure proteine crește durata de viață și încetinește îmbătrânirea