Prima pagină » Știri » Metoda „Accidentul” face o nouă victimă. O angajată a Primăriei din Cernavodă a fost înșelată cu 3.000 de lei

Metoda „Accidentul” face o nouă victimă. O angajată a Primăriei din Cernavodă a fost înșelată cu 3.000 de lei

Metoda
O angajată a Primăriei din Cernavodă a fost înșelată cu 3.000 de lei prin metoda "accidentul", de către o femeie din Medgidia și de cumnatul acestuia, încarcerat în penitenciarul din Slobozia, transmite corespondentul MEDIAFAX.

O angajată a Primăriei din Cernavodă a fost înșelată cu 3.000 de lei prin metoda „accidentul”, de către o femeie din Medgidia și de cumnatul acestuia, încarcerat în penitenciarul din Slobozia, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit Poliției Județene Constanța, o femeie de 50 ani din Cernavodă, angajată a primăriei din localitate, i-a alertat, luni, pe oamenii legii după ce persoane necunoscute au indus-o în eroare și au convins-o să depună 3.000 de lei pe numele unei alte femei din Medgidia.

În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că femeia din Cernavodă fusese contactată la locul de muncă, pe telefonul fix de la primărie, de către un bărbat care, prezentându-se drept avocat, a anunțat-o că fiul ei ar fi fost implicat într-un accident rutier în municipiul Constanța. Astfel, bărbatul a convins-o să depună 3.000 de lei la o bancă în vederea acoperirii unor presupuse cheltuieli medicale. Suma de bani a fost depusă pe numele unei femei din Medgidia, dar la scurt timp victima a înțeles că a fost păcălită, după ce a fost sunată chiar de fiul ei, care voia să vadă ce mai face.

Femeia din Medgidia a ridicat banii de la bancă, dar a fost identificată la scurt timp la locuința sa, de către polițiștii din localitate. Acesta le-a spus anchetatorilor că a fost contactată telefonic de cumnatul său, aflat într-un penitenciar, care a rugat-o să ridice suma de bani de la bancă.

Cercetările au fost continuate de către polițiștii din Cernavodă, cu sprijinul reprezentanților Penitenciarelor Slobozia și Poarta Albă, anchetatorii stabilind că bărbatul care a înșelat-o pe angajata primăriei este un deținut de la penitenciarul din Slobozia, în urma perchezițiilor făcute fiind descoperite și mai multe telefoane mobile, spun surse din rândul anchetatorilor.

Polițiștii au recuperat integral prejudiciul, pe care l-au predat victimei, iar bărbatul, aflat în închisoare pentru tâlhărie, este cercetat acum pentru înșelăciune.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dormitul cu televizorul pornit. Ce spun specialiștii despre efectele asupra sănătății
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, gest sfâșietor când și-a văzut mama în sicriu. Nu s-a mai putut abține
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Jucării periculoase de Crăciun. Cum unele jucării populare pot deveni un risc real pentru copii și părinți
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Ea e Mălina, tânăra care a căzut de la etaj azi în Oradea! Era celebră
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
România și alte șase țări europene, responsabile de 90% din produse contrafăcute reținute în UE