Prima pagină » Știri » Ministerul de Interne își deschide porțile de 1 IUNIE

Ministerul de Interne își deschide porțile de 1 IUNIE

Ministerul de Interne își deschide porțile de 1 IUNIE
Copiii, dar și adulții, sunt așteptați duminică, de 1 Iunie, la Ziua Porților Deschise organizată de Ministerul Afacerilor Interne (MAI), eveniment la care, între altele, vor putea vizita interiorul sediului, inclusiv celebrul balcon al Revoluției din 1989, și expoziția vehiculelor de intervenție.

Aflată la a șasea ediție, Ziua Porților Deschise la MAI este organizată cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, între orele 9.00 și 12.00, la sediul instituției, din Piața Revoluției.

Cu acest prilej, informează MAI, cei mici și cei mari vor avea ocazia să viziteze standurile expoziționale ae Poliției Române, Poliției de Frontieră, Jandarmeriei, Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, Direcției Generale de Pașapoarte, Direcției pentru Evidența Persoanei, Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, Arhivelor Naționale.

Copiii, și nu numai, vor avea posibilitatea de a vizita și interiorul clădirii – sălile de festivități, balconul care marchează începutul democrației postbelice în România.

În parcarea sediului MAI, vor fi expuse autovehicule și mijloace specifice de intervenție ale polițiștilor, jandarmilor, polițiștilor de frontieră și pompierilor, precum și un elicopter din dotarea Inspectoratului General de Aviație.

De asemenea, cei mici sunt așteptați de către specialiștii criminaliști, câinii politiști, robotul pirotehnic, motocicliștii și echipajele speciale ale Poliției Rutiere, luptătorii trupelor speciale și echipele de salvatori ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență.

Pe de altă parte, tinerii interesați de o carieră într-una dintre structurile MAI vor avea ocazia să cunoască oferta educațională a unităților de învățământ, iar studenții Academiei de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” vor fi în măsură să prezinte detalii celor care vor să urmeze o carieră de polițist, jandarm, pompier sau arhivist, se mai arată într-un comunicat remis MEDIAFAX, sâmbătă, de MAI.

Pentru accesul în clădirea MAI, copiii peste 14 ani și adulții vor trebui să prezinte, la intrare, documentul de identitate.

Tot duminică, și jandarmii bucureșteni îi așteaptă pe cei mici să sărbătorească împreună Ziua Copilului.

„Jandarmeria Capitalei va participa alături de Centrul de Proiecte și Programe Educaționale și Sportive pentru Copii și Tineret București, la celebrarea Zilei Internaționale a Copilului. În cinstea acestui eveniment, cei mici vor avea parte de momente speciale în Parcul Herăstrău, intrarea ‘Charles de Gaulle’, unde, începând cu ora 10.00, va fi organizat un punct de informare la care se va prezenta dotarea Jandarmeriei Capitalei (se prezintă ținuta de misiune, autovehiculele și materialele de intervenție)”, se arată într-un comunicat remis de Jandarmeria Capitalei.

Totodată, vor avea loc exerciții demonstrative de prindere a infractorilor, dresaj canin și patrulare, executate de jandarmii bucureșteni din cadrul Detașamentului de Cavalerie și Câini de Serviciu, iar caii Jandarmeriei vor sta la dispoziție pentru plimbări, filmări sau fotografii.

Cu aceeași ocazie, Camera Deputaților a organizat, sâmbătă, cea de a cincea ediție a evenimentului „Porți deschise pentru copii”. În circuitul „turistic” deschis la ora 10.00 sunt incluse cabinetul președintelui Camerei Deputaților, sala de Plen, sălile „Mihai Viteazul” și „C.A. Rosetti” și sala de primiri oficiale „I. G. Duca”.

La rândul său, Statul Major al Forțelor Aeriene a organizat, tot sâmbătă, Ziua Porților Deschise, la Baza 71 Aeriană din Câmpia Turzii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se va întâmpla cu prețul carburanților în România de la sfârșitul lunii?!
Digi24
Reacția furioasă a lui Grindeanu după acuzațiile lui Ciucu: Se poate şi fără voi la guvernare. Plecaţi toți acasă!
Cancan.ro
Simona Halep și ,,Regele mezelurilor'', escapadă romantică la Mykonos. Fosta campioană și milionarul nu se mai ascund! Nu le stă rău deloc!
Prosport.ro
FOTO. A apărut într-un costum de baie neobișnuit și a fost făcută praf!
Adevarul
Ludovic Orban acuză o complicitate între Nicușor Dan și PSD: Social democrații făceau lobby pentru Tomac înainte de desemnarea oficială
Mediafax
Favorit SĂ-I IA LOCUL lui EUGEN TOMAC, primele declarații: ”Țara are nevoie să fie guvernată!”
Click
Dan Negru, dezamăgit de vacanța din Cipru: „Nu aș recomanda!” Ce spune însă despre Grecia?
Digi24
Trei familii de români, în violențele dezlănțuite în Belfast. Reacția MAE
Cancan.ro
Cresc pensiile cu 1.000 lei, de la 1 ianuarie 2027, pentru toți acești pensionari români. Cine se încadrează
Ce se întâmplă doctore
Prof. dr. Vlad Ciurea avertizează asupra alimentului care poate deveni periculos pe caniculă. „Creierului nu îi place”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia Striker, în probe pe străzile din București. Cum au reacționat oamenii când au văzut cel mai nou model Dacia
Descopera.ro
Unde a fost cea mai mare piață de sclavi din istoria omenirii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!
Descopera.ro
Cea mai mare rată a șomajului din UE este în mediul rural din România