Prima pagină » Știri » Ministerul Sănătății sancționat de CNCD pentru discriminarea persoanelor infectate cu HIV

Ministerul Sănătății sancționat de CNCD pentru discriminarea persoanelor infectate cu HIV

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) a sancționat cu avertisment Ministerul Sănătății pentru aplicarea unui tratament diferențiat, discriminatoriu, la adresa persoanelor infectate cu HIV, ceea ce duce la încălcări grave ale dreptului la sănătate, informează, joi, ARAS.

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) a sancționat cu avertisment Ministerul Sănătății pentru aplicarea unui tratament diferențiat, discriminatoriu, la adresa persoanelor infectate cu HIV, ceea ce duce la încălcări grave ale dreptului la sănătate, informează, joi, ARAS.

Sesizarea a fost făcută de ARAS (Asociația Română Anti-Sida) cu sprijinul UNOPA (Uniunea Națională a Organizațiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA) și APADOR-CH, care au semnalat că medicii notează diagnosticul „infecție cu HIV” pe adeverințele medicale pentru instituțiile non-medicale care solicită acest document pentru înscrierea la școală, angajare, înscriere la cursuri de formare profesională, șomaj, scutirea de la orele de educație fizică etc.

„Această obligație a medicilor, determinată de rubricile adeverinței, intră în contradicție cu datoria lor de a respecta drepturile pacientului, inclusiv cu cea de a păstra secretul profesional”, se arată în comunicatul oraganizațiilor remis presei joi.

Potrivit sursei citate, prin Hotărârea 479/12 noiembrie 2012, CNCD a sancționat cu avertisment Ministerul Sănătății pentru tratament diferențiat, discriminatoriu, la adresa persoanelor infectate cu HIV, fapt ce determină încălcări grave ale dreptului la sănătate, la îngrijire medicală, la securitate socială și la servicii sociale, precum și dreptul la demnitatea personală a persoanelor infectate HIV.

ARAS precizează că, în faza inițială de mediere, Ministerul Sănătății și-a luat angajamentul că va trimite o circulară prin care va informa medicii că acest diagnostic nu trebuie notat pe aceste adeverințe, lucru care nu s-a realizat.

„Drept urmare, CNCD a constatat existența unui tratament diferențiat, discriminatoriu potrivit art. 2, alin. 3 și 4 din OG 137/2000 privind prevenirea și sancționarea tuturor formelor de discriminare, sancționând cu avertisment Ministerul Sănătății, însoțit de recomandarea de a remedia situația”, precizează ARAS.

Managerul de proiect de la ARAS, Liana Velica, consideră că decizia este importamntă pentru toți pacienții din România, nu numai pentru cei care trăiesc cu HIV.

„Adeverințele medicale destinate angajatorilor și altor instituții non-medicale trebuie să re refere doar la capacitatea de muncă / instruire în colectivitate. De peste 20 de ani, spunem că însănătoșirea sistemului sanitar nu ține doar de bani, ci și de aplicarea legii drepturilor pacientului”, susține managerul de proiect ARAS.

Director executiv UNOPA, Iulian Petre, a declarat că speră ca, în urma acestei sancțiuni, Ministerul Sănătății să facă demersurile necesare pentru ca acest tratament discriminatoriu să fie eliminat.

„Confidențialitatea diagnosticului este un drept universal al pacienților, iar Ministerul Sănătății și alte instituții ale statului trebuie să ia măsurile necesare pentru ca acest drept să fie respectat”, amintit Iulian Petre.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci