Prima pagină » Știri » Ministrul Finanțelor trimite controale la ANAF! Mai multe persoane au făcut păți online, dar apar în sistem datoare

Ministrul Finanțelor trimite controale la ANAF! Mai multe persoane au făcut păți online, dar apar în sistem datoare

Ministrul Finanțelor trimite controale la ANAF! Mai multe persoane au făcut păți online, dar apar în sistem datoare

Ministrul Finanțelor Publice, Alexandru Nazare, susține a mai primit mai multe sesizări din partea contribuabililor care au fost somați pentru debite achitate în mediul online.

Alexandru Nazare a precizat că un alt motiv care l-a determinat să trimită controale la sediile ANAF este nerespectarea distanțării fizice la ghișee.

Ministrul Finanțelor trimite controale la ANAF București

„Ca urmare a semnalelor pe care le-am primit cu privire la comunicarea unui număr mare de somații către contribuabili pentru debite deja achitate, precum și la nerespectarea regulilor de distanțare fizică la unele sedii ale Administrațiilor Finanțelor Publice din București, am dispus efectuarea unui control intern pentru verificarea imediată a aspectelor sesizate și luarea măsurilor care se impun”, anunță ministrul Finanțelor Publice, potrivit Mediafax.

De exemplu, la sediul ANAF din sectorul 6, recent, oamenii au stat la coadă în stradă mai multe ore deoarece funcționa un singur ghișeu.

De asemenea, mai mulți au susținut că au primit somații pentru plata unor taxe, impozite și amenzi, deși ei le achitaseră online, însă în sistem apăreau „datornici”.

În luna ianuarie a acestui an, ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, anunța că aproximativ 300.000 de contribuabili au beneficiat de amânarea obligaţiilor fiscale în cuantum de 18 miliarde de lei, iar alţi 80.000 de anularea obligaţiilor de plată accesorii, eşalonare simplificată, restructurarea obligaţiilor bugetare şi rambursarea TVA cu control ulterior.

Ministrul a explicat că o chestiune extraordinar de importantă în acest an o constituie modul în care va acţiona  Agenția Națională de Administrare Fiscală  (ANAF), mai precis reforma instituției care are ca priorități digitalizarea și debirocratizarea. Există un număr de eforturi făcute care au dat rezultate, iar acest lucru trebuie continuat, a mai susținut Nazare.

„La fel, trebuie ţinut seama şi de măsurile pe care le-a luat ANAF-ul în cursul anului trecut, măsuri care au generat anumite rezultate de care trebuie să ţinem cont. Mă refer acum la cei 300.000 de contribuabili care au beneficiat de amânarea obligaţiilor fiscale în cuantum de 18 miliarde de lei şi vorbim de alţi 80.000 de contribuabili care au beneficiat de anularea obligaţiilor de plată accesorii, eşalonarea simplificată, restructurarea obligaţiilor bugetare şi rambursarea TVA cu control ulterior. Măsuri care au avut un rezultat foarte bun, de care trebuie să ţinem seama. S-au soluţionat în plus peste 20.000 de deconturi, adică o creştere de 22%”, a precizat ministrul Finanțelor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Mesaje de mulțumire de la Kiev după decizia României de a aloca 50 de milioane de euro pentru apărarea Ucrainei
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cum a petrecut regele Carol al II-lea sfârșitul anului 1939 și începutul anului 1940