Prima pagină » Știri » Ministrul Justiției anunță când va fi decide dacă Lazăr și Kovesi rămân sau nu în funcție

Ministrul Justiției anunță când va fi decide dacă Lazăr și Kovesi rămân sau nu în funcție

Detalii pe Gândul.

Secția pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a discutat, marți, raportul Inspecției Judiciare (IJ) după controlul realizat la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PICCJ), cerut de ministrul Justiției, Tudorel Toader. La finalul discuțiilor, care nu au fost publice, spre deosebire de cele care vizau raportul privind DNA, ministrul a declarat că își va expune concluziile într-o conferință ce ar putea avea loc în 31 decembrie. Concluziile vor viza atât decizia privind conducerea DNA, cât și raportul IJ realizat în urma verificărilor de la Parchetul General.

„S-a discutat conținutul raportului. Au fost discutate concluzii pe fiecare obiectiv ce a făcut obiectul raportului. S-a stabilit dacă Secția de procurori își însușește sau nu Raportul de control, s-a apreciat dacă obiectivele respective au fost sau nu îndeplinite, s-a stabilit dacă secția de procurori își înșușește sau nu concluziile din raportul de control, concluzii formulate de către inspectorii de la Inspecția Judiciară. Eu vorbesc în numele meu. (…) Sper că nu vă imaginați că am venit să discut fără să știu despre ce vorba în el. Concluziile mele vi le voi spune în momentul în care mă voi exprima public, în momentul în care voi prezenta raportul meu, ca ministru al Justiției. În momentul în care voi lua o decizie vă voi invita la o conferință de presă. Am declarat public, într-un termen public, nu mai târziu de anul acesta. Eu nu am luat concediu anul acesta, nu voi lua nici de sărbători, deci s-ar putea să vă chem pe 31 decembrie”, a spus ministrul, la ieșire din sediul CSM.

Pe 13 noiembrie, Inspecția Judiciară anunța că a transmis Secției pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) Raportul privind rezultatele controlului managerial, desfășurat în perioada 4 -29 septembrie 2017, la Parchetul General, în urma verificărilor nefiind menționate obiecțiuni. Raportul inspectorilor judiciari a fost transmis CSM în cursul zilei de 9 noiembrie.

Surse judiciare au precizat că, în cadrul controlului, nu au fost înregistrate incidente.

Verificările au privit activitatea Parchetului de pe lângă Inalta Curte de Casație și Justiție desfășurată în anul 2016 și primul semestru al anului 2017.

Un control similar a fost făcut și la Direcția Națională Anticorupție, acesta stârnind mai multe controverse după ce o inspectoare a fost înregistrată în timp ce acuza presiuni din partea Laurei Codruța Kovesi. Ministrul Justiției, Tudorel Toader, anunța, săptămâna trecută, că o decizie referitoare la conducerea DNA, după verificările dispuse, va fi luată până la finele anului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
În urmă cu 116 ani, Pământul trecea la o distanţă foarte mică pe lângă cometa lui Halley