Prima pagină » Știri » Ministrul Justiției anunță vineri, la ora 12:00 dacă a ales viitorul șef al DNA. Noaptea e un sfetnic bun

Ministrul Justiției anunță vineri, la ora 12:00 dacă a ales viitorul șef al DNA. Noaptea e un sfetnic bun

Ministrul Justiției anunță vineri, la ora 12:00 dacă a ales viitorul șef al DNA. Noaptea e un sfetnic bun
Ministrul Justiției anunță vineri, ora 12:00, procurorul pe care l-a ales să conducă Direcția Națională Anticorupție. Liberalii acuză că procedura de selecție este inventată de Tudorel Toader și ar fi ilegală

15:20 Interviurile pentru selecția viitorului procuror șef al DNA s-au încheiat. Ministrul Justiției Tudorel Toader va anunța vineri, la ora 12:00, dacă a ales pe unul dintre candidați pentru a trece la etapa finală a concursului sau procedura se va repeta.

8:50 Senatorul PNL Iulia Scântei îl acuză pe Tudorel Toader că ar fi inventat o procedură de selecție a procurorilor de rang înalt care NU ESTE LEGALĂ, deoarece rolul decisiv îl are ministrul numit politic, secondat de patru secretari de stat cu rol decorativ.

„Se impune însă o precizare,” atenționează senatorul liberal. „Dintre cei patru secretari de stat în funcție la Ministerul Justiției, niciunul nu este procuror (ori fost procuror) ori psiholog, niciunul nu are expertiză în managementul unui parchet, prin urmare rolul lor la interviu este unul pur decorativ, iar recomandările lor nu au nicio valoare în adoptarea deciziei, tot ceea ce contează este PUTEREA DISCREȚIONARĂ de apreciere a ministrului Justiției.”

8:40 Procurorul Cristian Lazăr a declarat înainte de interviu că este la fel pregătit precum contracandidații săi.

„Sunt pregătit, pentru că altfel nu m-aș fi prezentat. Pe ceilalți îi văd la fel de calificați cum mă văd pe mine”, apreciază Lazăr, care speră ca ministrul să ia o decizie înțeleaptă.

8:30 Florentina Mirică a ajuns la sediul Ministerului Justiției și speră să nu conteze în evaluarea sa faptul că este apropiată de fostul procuror șef Laura Codruța Kovesi.

„Sunt pregătită. Sper să conteze experiența și proiectul managerial, care să fie de succes pentru această instituție, care trebuie să-și îndeplinească în continuare atribuțiile legale. Știm cu toții că fenomenul corupției nu s-a diminuat, el este unul generalizat, de la mica corupție, acea ciocolată dată la ghișeu, înscrierea copiilor la grădiniță, până la vestitul procent de 10% din valoarea contractelor. Acesta este motivul pentru care DNA trebuie să-și exercite atribuțiile legale,” a declarat Mirică înainte de a intra la selecție. „Aș vrea să lămuresc o informație. Și anume că aș fi avut o acțiune disciplinară referitoare la deconspirarea unui martor. Este greșit. Nu este adevărat. Acțiunea a privit o dispută juridică, care a fost tranșată de CCR și anume că dreptul la apărare este prioritar față de protecția informațiilor clasificate.”

Întrebată dacă consideră un dezavantaj faptul că este apropiată de fosta șefă a DNA, Laura Codruța Kovesi, Florentina Mirică a declarat: „În mod evident, nu este un argument legal și sper să nu conteze. (…) Întotdeauna am avut încredere în ministrul Justiției”.

La sediul Ministerului Justiției a ajuns și adjunctul DNA, Marius Iacob, care nu a făcut nicio declarație.

7:30 Matinal, ca de obicei, Tudorel Toader a ajuns la sediul Ministerului Justiției și îi așteaptă pe candidați. „I-am invitat să se prezinte într-o anumită ordine, neputând fi alta decât alfabetică,” a declarat Toader. „Noi am studiat programele manageriale, dosarul, îi așteptăm la ora 9:00. Este posibil ca unul dintre candidați să fie desemnat pentru procuror-șef, după cum este posibil ca niciunul să nu fie. Speculația e a dumneavoastră, eu am redat cele două variante posibile. (…) Dacă v-aș fi spus că sigur nominalizez unul, era o antepronunțare, eu v-am redat variantele posibile.”

Cei patru candidați pentru funcția de procuror-șef al DNA sunt Florentina Mirică, Marius Iacob și Elena Grecu, procurori în cadrul DNA și Cristian Lazăr, procuror din Parchetul General. 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Bill Gates vrea locuri de muncă „rezervate pentru oameni”