Prima pagină » Știri » Ministrul Turismului vrea ajutor de stat pentru salvarea turismului românesc

Ministrul Turismului vrea ajutor de stat pentru salvarea turismului românesc

Ministrul Turismului vrea ajutor de stat pentru salvarea turismului românesc
Ministrul Turismului vrea scheme de ajutor de stat pentru turismul românesc

„Am avut deja o întâlnire cu Ministerul de Finanțe și vom construi modelul a niște proiecte de ajutor de stat. Este posibil să găsim forme de susținere a turismului prin scheme de ajutor de stat care să ofere diverse facilități pentru investiții pentru dezvoltarea locurilor de muncă, pentru crearea de infrastructură, pentru atragerea turiștilor din alte zone. Deja am avut o întâlnire cu Ministerul de Finanțe, iar litoralul va fi unul din proiectele pilot pe care vom aplica o astfel de schemă”, a declarat ministrul Florin Jianu, luni, în cadrul unei întâlniri pe care a avut-o cu reprezentanți ai hotelierilor de pe litoral, la Mangalia.

El a precizat că din ’89 și până în prezent nu au existat asemenea scheme de ajutor de stat în turism deși sunt posibile, adăugând că nu este necesară aprobarea Comisiei Europene în acest sens, ci doar informarea acesteia.

De asemenea, ministrul are în vedere o altă inițiativă privind crearea de clustere în turism.

„O altă măsură este legată de crearea de clustere în turism, clusterele înseamnă aglomerări de același tip, de organizații care lucrează în domeniul turismului, operatori, hotelieri, autorități publice locale pentru ca împreună să creeze o politică locală, regională, eficientă după care să creeze produse de marketing, de promovare, de facilități”, a explicat ministrul, precizând că acest tip de aglomerări va putea fi finanțat prin Programul Operațional Regional.

Florin Jianu a mai spus că este un susținător al tichetelor de vacanță și speră ca această lege să fie aprobată cât mai curând în Parlament.

El a menționat că, prin vizita pe care o face, luni, în județul Constanța, dorește să dea un mesaj clar pentru susținerea întregului litoral.

Ministrul a precizat că, din discuțiile avute cu hotelierii, în perioada 1-4 mai pe litoral sunt așteptați peste 30.000 de turiști.

Ministrul Florin Jianu participă, luni, la o întâlnire cu reprezentanți din turismul de pe litoral și vizitează stațiunile de la malul mării.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pentru prima dată din 1972, oamenii văd din nou Pământul din drumul spre Lună. NASA a publicat imaginile din a treia zi a misiunii Artemis II
Digi24
Capcanele puse de Viktor Orban în instituțiile-cheie din Ungaria pentru a-i împiedica pe oponenții săi să guverneze țara
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Vremea de Florii 2026: Prognoza meteo pentru weekendul de sărbătoare
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
Starul pop preferat al Kremlinului „nu este suficient de rus”: care e problema cu Iaroslav Dronov, cunoscut sub numele „Shaman”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță surprize de proporții în București și în celelalte orașe din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
IGPR anunță schimbări în 2026: categorii de permis ce vor fi interzise pe autostradă anul acesta
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Povestea reală a lui Corinne Hofmann: Cum o europeancă a renunțat la tot pentru iubirea unui războinic Maasai