Prima pagină » Știri » Nicolăescu: În 2014, puținii bani pe investiții îi vom dirija pe echipamente de înaltă performanță

Nicolăescu: În 2014, puținii bani pe investiții îi vom dirija pe echipamente de înaltă performanță

Nicolăescu: În 2014, puținii bani pe investiții îi vom dirija pe echipamente de înaltă performanță
Programul de investiții din sistemul sanitar pentru 2014 are câteva priorități, una fiind dotarea unităților sanitare cu echipamente de înaltă performanță, printre care RMN, angiograf și echipamente de radioterapie, a anunțat, joi, ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu

Programul de investiții din sistemul sanitar pentru 2014 are câteva priorități, una fiind dotarea unităților sanitare cu echipamente de înaltă performanță, printre care RMN, angiograf și echipamente de radioterapie, a anunțat, joi, ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu.

Ministrul a făcut această declarație după semnarea unui protocol de colaborare cu Coaliția Profesioniștilor din Sănătate.

Eugen Nicolăescu a vorbit despre programul de dotare după ce i s-a spus că în secțiile de radioterapie sunt liste de așteptare.

„Pentru secțiile de radioterapie, va fi un program de dotare la nivel național. Avem foarte multe locuri unde nu există RMN, angiograf. Mai ales la spitalele de urgență, unde un angiograf poate salva viața. În 2014, puținii bani pe care îi vom avea pe investiții îi vom dirija pe câteva priorități, printre care dotarea cu echipamente de înaltă performanță”, a mai spus ministrul.

La rândul său, președintele Colegiului Medicilor din România, Vasile Astărăstoae, a ținut să precizeze că nu atât echipamentele din radioterapie sunt o problemă, cât lipsa de personal.

„Vă spun că, în acest moment, în România au mai rămas 28 de radioterapeuți. Domnul ministru va face investițiile, dar să vedem cu cine vom lucra”, a adăugat Astărăstoae.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”