Prima pagină » Știri » Nicolăescu: Medicii care lucrează și la stat, și la privat „sunt la limita legii”

Nicolăescu: Medicii care lucrează și la stat, și la privat „sunt la limita legii”

Nicolăescu: Medicii care lucrează și la stat, și la privat „sunt la limita legii
Ministerul Sănătății, Eugen Nicolăescu, a ținut să facă câteva precizări referitor la medicii care lucrează atât la stat, cât și la privat

La o zi după ce ministerul Sănătății a făcut public raportul cu privire la situația medicilor care lucrează atât la stat cât și la privat, Eugen Nicolăescu, șeful de la Sănătate, revine cu o precizare. Raportul nu a urmărit decât să atragă atenția asupra unui fenomen, spune oficialul. Mai mult, el susține că deocamdată nu va lua nicio decizie cu privire la schimbarea situației.

Demnitarul a declarat că datele prezente în acest raport arată că „există situații, există cazuri în care, din punctul nostru de vedere, totul se află la limita legii, fie că este vorba de conflict de interese, de incompatibilitate sau de posibile fraude ale banului public”.

CITEȘTE AICI CE PREVEDE RAPORTUL MINISTERULUI SĂNĂTĂȚII DESPRE MEDICII CARE LUCREAZĂ LA STAT ȘI LA PRIVAT

Ministrul a spus că prin publicarea acestor date nu a dorit decât să atragă atenția asupra acestui fenomen. „Nu vom lua nicio decizie în acest sens, nu există nicio decizie de a umbla la sistemul care funcționează în prezent”, a spus Nicolăescu.

Șeful de la Sănătate a menționat că în perioada următoare va discuta cu organizațiile profesionale ale medicilor și organizațiile de pacienți. „Numai după ce vom avea toate aceste consultări, vom face analize profunde și evaluări foarte clare, abia atunci vom spune dacă vom schimba ceva sau nu”, a conchis ministrul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scandalul dronei de lângă Neptun Deep: Miruță explică haosul și ERORILE de comunicare
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Liderul din UK lăudat de Simion vrea să taie ajutoarele pentru românii din Regat. „Susținătorii AUR nu-și dau seama de adevăratul pericol”
Mediafax
Barbie și Ken s-au ÎNGRĂȘAT în ultimii 30 de ani! Cum s-au schimbat celebrele păpuși odată cu oamenii
Click
Ioana Tufaru, de urgență pe mâinile medicilor. Vedeta a ajuns în sala de operație: „Aveam dureri mari”
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Marian Godina a demisionat din Poliție. Care e motivul și ce va face în continuare
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
Un gândac vechi de 100 de milioane de ani nu seamănă cu niciun alt animal viu sau dispărut