Președintele Nicușor Dan își justifică decizia, într-o postare pe Facebook, după semnarea decretului de numire a lui Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României. „O personalitate recunoscută în domeniul dreptului administrativ și european, Dacian Cosmin Dragoș este profesor universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării și conducător de doctorat la Facultatea de Drept din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.”, anunță șeful statului.
Actualul judecător al CCR a fost expert juridic în echipa României în litigiul arbitral Roșia Montană.
Nicușor Dan laudă activitatea de până acum a lui Dacian Dragoș în zona academică și de cercetare și „o contribuție consistentă în elaborarea proiectului Codului de procedură administrativă și a Codului Administrativ, profesorul Dragoș a fost implicat în proiecte naționale și internaționale privind reforma administrației publice și statul de drept, fiind remarcat pentru pozițiile sale echilibrate și fundamentate științific. A fost, de asemenea, timp de 3 ani expert juridic în echipa României în litigiul arbitral Roșia Montană.”
„Am ținut ca prin nominalizarea unei personalități recunoscută în domeniul dreptului administrativ și european să îmi reafirm angajamentul față de buna funcționare a autorităților publice, independența justiției și respectarea statului de drept.”, mai scrie șeful statului.
„Am ales un profesionist al dreptului pentru că sunt convins că acesta trebuie să fie profilul unui judecător care poate contribui la consolidarea rolului CCR de garant al supremației Constituției.”, a mai spus Nicușor Dan.
foto: Alexandru Dobre/Mediafax
CITIȚI ȘI: