Prima pagină » Știri » O sută de accidente produse pe munte în 24 de ore. Unde s-au înregistrat cele mai multe

O sută de accidente produse pe munte în 24 de ore. Unde s-au înregistrat cele mai multe

O sută de accidente produse pe munte în 24 de ore. Unde s-au înregistrat cele mai multe
Salvamontiștii transmit că în ultimele 24 de ore au primit un număr de 100 de apeluri ale unor persoane care au solicitat intervenția de urgență pe munte, cele mai multe apeluri fiind din Brașov.

Salvamontiștii spun că ultimele 24 de ore au fost „de foc” pentru salvamontiștii din întreaga țară, confruntați cu un număr mare de evenimente, multe dintre ele soldate cu accidentări grave.

„În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național Salvamont, direct sau prin Sistemul Național de Urgenta SNAU 112, s-au primit 100 apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a echipelor Salvamont”, spun reprezentanții Salvamont.

Cele mai multe apeluri au fost pentru Salvamont Brașov – 16 apeluri, Salvamont Sinaia și Salvamont Lupeni, câte 11 apeluri și Salvamont Sibiu și Salvamont Azuga – câte 9 apeluri.

Salvamontiștii au acordat primul ajutor răniților de pe munte, însă peste trei sferturi dintre cazuri au fost trimise către spital.

De asemenea, s-au mai primit și 17 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre zona montană.

„Cunoscând afluxul mare de turiști către zonă montană, din aceasta perioada a anului, structurile Salvamont și-au dimensionat corespunzător efectivele din teren, asigurând un grad de răspuns, în timp optim, de 100% la evenimente produse, chiar și în condițiile acestui mare număr de accidente produs într-o singura zi. Și astăzi, final de weekend și vacanta școlară, vor fi caracterizate tot prin același număr foarte mare de turiști pe munte, pe domeniile de practicare a sporturilor de iarnă, dar și în afara acestora, fapt ce determina echipele Salvamont sa asigure asistenta de salvare la un nivel de personal sporit, peste 500 de salvamontiști fiind la datorie pe domeniile de practicare a sporturilor de iarnă, în zonele alpine și în cabinetele medicale din cele peste 90 de baze și posturi Salvamont”, anunță reprezentanții Salvamont.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
OFF The Record. Judecător Bogdan Mateescu: Jalonul PNRR privind pensiile magistraților putea fi reglat în 5 minute
Digi24
Zelenski și-a informat consilierii că negocierile au intrat în impas, iar războiul va mai dura ani buni (WSJ)
Cancan.ro
Unde a fost găsită Denisa, românca dispărută în Belgia, după 10 zile de căutări? 'Nu vă doresc să ajungeți în punctul în care eu sunt'
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Reforma „uitată” pe care România e obligată să o facă. „E momentul să pună în ordine haosul intenționat întreținut de guvernanți”
Mediafax
Macron reacție dură către Meloni, după declarațiile despre incidentul de la Lyon
Click
De câtă carne ai nevoie pentru 100 de sarmale. Secretul gospodinelor pentru o mâncare delicioasă
Digi24
Explicație halucinantă a românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Cum și-a justificat gestul în fața polițiștilor
Cancan.ro
Concurentul de la Desafio săltat de mascații de la DIICOT pentru posesie de droguri
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Mașina rusească la care visau românii în perioada comunistă revine după un sfert de secol. Dar, e fabricată în China
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Iată cum forma fizică te ajută să rămâi calm!