Prima pagină » Știri » Oprescu, despre medici: Totul e să nu-i faci să-și atârne o plăcuță de gât „Operați-vă singuri”

Oprescu, despre medici: Totul e să nu-i faci să-și atârne o plăcuță de gât „Operați-vă singuri”

Oprescu, despre medici: Totul e să nu-i faci să-și atârne o plăcuță de gât
Primarul Capitalei Sorin Oprescu a declarat, vineri, întrebat despre faptul că medicii amenință cu greva, că el n-a văzut chiar să amenințe, sugerând că pericolul ar fi ca aceștia să transmită pacienților să se opreze singuri.

Primarul Capitalei Sorin Oprescu a declarat, vineri, întrebat despre faptul că medicii amenință cu greva, că el n-a văzut chiar să amenințe, sugerând că pericolul ar fi ca aceștia să transmită pacienților să se opreze singuri.

„N-am văzut chiar să amenințe, medicii n-au amenințat niciodată. Totul e să nu-i faci să-și atârne o plăcuță de gât: «Operați-vă singuri».”, a spus Sorin Oprescu.

Primarul Capitalei a participat vineri, alături de premierul Victor Ponta, la inaugurarea lucrărilor pentru construcția unui nou sediu al Spitalului Clinic de Copii „Dr. Victor Gomoiu”, ce ar urma să fie finalizat în 21 de luni.

Premierul a declarat, la acest eveniment, că solicitările medicilor și ale celor din sistemul de sănătate sunt legitime și normale, dar că trebuie găsită o cale de mijloc între lucrurile dorite și soluțiile care pot fi efectiv aplicate.

Președintele Colegiului Medicilor din România, prof. dr. Vasile Astărăstoae, a declarat, miercuri, că medicii și restul personalului din sistemul sanitar amenință din iulie cu proteste, greve și chiar demisii, din cauza salariilor mici, a condițiilor de lucru și a modului în care sunt tratați angajații din sănătate în România, Astărăstoae spunând că vorbește în numele tuturor organizațiilor profesionale din sistem.

Personalul medico-sanitar reclamă, în primul rând, salariile mici – echivalentul a 200 de euro pe lună pentru un rezident și, respectiv, 500 de euro în cazul unui specialist, dar și condițiile de lucru și modul în care este tratat de către autorități și chiar de către unii pacienți.

Prim-vicepreședintele Federației Sanitas, Marius Sepi, a declarat joi, pentru MEDIAFAX, că acțiunile anunțate de Colegiul Medicilor din România au susținerea organizației sindicale, el precizând că acestea nu sunt împotriva Ministerului Sănătății (MS), ci a celui de Finanțe și a Guvernului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții