Prima pagină » Știri » „Oprește barbaria, salvează ciocârlia!”, campanie inedită pentru salvarea păsărilor

„Oprește barbaria, salvează ciocârlia!”, campanie inedită pentru salvarea păsărilor

Societatea Ornitologică Română și Federația Coaliția Natura 2000 România au lansat miercuri campania "Oprește barbaria, salvează ciocârlia!". Campania este o reacție a societății civile la masacrul păsărilor ce poate fi declanșat de noua formă propusă a legii vânătorii, aprobată de Camera Deputaților la sfârșitul lunii februarie, susțin inițiatorii campaniei.

Reprezentanții Societății Ornitologice Române arată că, prin modificările la legea vânătorii, adoptate miercuri  de parlamentari, vânătoarea pe terenurile proprietate privată poate avea loc fără acordul proprietarilor, perioada de vânătoare pentru anumite specii de păsări poate fi mărită cu până la trei luni, iar vânătorii de păsări poate fi deschisă și în rândul străinilor.

„Chiar în ziua în care societatea civilă a lansat o campanie împotriva Legii Vânătorii, Senatul a adoptat cu 58 de voturi pentru și 27 împotrivă raportul Comisiei de agricultură, silvicultură și dezvoltare urbană  din Senat, care respinge cererea de reexaminare a Legii Vânătorii. Votul a fost favorabil adoptarii raportului, adică legea rămâne așa cum este, cu toate prevederile nocive din ea, semnalate de Președintele Klaus Iohannis, care a retrimis-o în Parlament acum 3 săptămâni”, arată reprezentanții Societății Ornitologice Române.

Inițiatorii campaniei „Oprește barbaria, salvează ciocârlia!” au lansat și o petiție pentru oprirea proiectului de lege în forma propusă, prin care cheamă pe toți românii iubitori de natură să se alăture demersului și să semneze petiția pentru oprirea proiectului de lege în forma propusă și să transmită un mesaj  parlamentarilor prin care să-i convingă că natura este importantă și că romanii nu doresc decimarea speciilor de păsări. Până acum, petiția a fost semnată de 1.500 de români.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe